Zabytkowa Kopalnia Rud Srebronośnych – w Tarnowskich Górach to podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych, założonej w triasowych dolomitach i wapieniach. Od 2004 pomnik historii.
Będzin Miasto − stacja kolejowa w Będzinie, w województwie śląskim, w Polsce. Pierwotny budynek dworcowy, powstały w II połowie XIX wieku, szybko przestał odpowiadać potrzebom miasta, wobec częściowo drewnianej konstrukcji i małej kubatury.
Kopalnia Węgla Kamiennego "Grodziec" w Będzinie – zakład górniczy czynny w latach 1899-1998, ostatecznie zlikwidowany w 2001 roku. Znajduje się w dzielnicy Grodźcu przy ulicy Barlickiego, w pobliżu granicy administracyjnej z miastem Wojkowice.
Młyn wodny w Brzeźnicy – murowany młyn wodny z XVIII wieku przebudowany w latach 20. XX wieku, obecnie odrestaurowany i sprawny. Znajduje się we wsi Brzeźnica przy ul. Leśnej w powiecie raciborskim, w województwie śląskim. Młyn zasilany jest wodą z pobliskiego strumienia.
Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie – zabytkowy browar przemysłowy w Cieszynie powstały w 1846 roku. Zakład należy do holenderskiego koncernu Heineken i wchodzi w skład Grupy Żywiec.
Wieża wodna przy ul. Janusza Korczaka w Katowicach − wieża ciśnień, zlokalizowana przy ul. Janusza Korczaka w katowickiej dzielnicy Szopienice-Burowiec, w sąsiedztwie kolonii Borki.
Kolejowa wieża ciśnień położona obok dworca, wybudowana w latach 50-tych XX wieku. Obecnie nieużytkowana i stopniowo popada w ruinę. Konstrukcja wieży wodnej wykonana jest z żelbetonu, trzon jest wypełniony cegłą silikatową, a obudowę zbiornika wypełnia zwykłą cegłą.
Browar Zamkowy – browar w Raciborzu. Spośród czynnych browarów polskich raciborski Browar Zamkowy posiada jedną z najstarszych tradycji warzenia piwa sięgającą początków XVI wieku.
Sztolnia Czarnego Pstrąga – 600-metrowy fragment najdłuższej w rejonie Tarnowskich Gór sztolni odwadniającej zw. Głęboką Sztolnią Fryderyka, należącej do założonej w 1784 r. kopalni Fryderyk (niem. Friedrichs-Grube, w późniejszym okresie nazwa została zmieniona na Kościuszko).
Ruda Chebzie - stacja kolejowa w Chebziu, dzielnicy Rudy Śląskiej, w województwie śląskim. Od 19 października 2006 do listopada 2010 zespół stacyjny znajdował się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, jednak został z niego usunięty.
Czechowice-Dziedzice – stacja kolejowa w Czechowicach-Dziedzicach, w województwie śląskim, w Polsce. Według kategoryzacji PKP, dworzec ma kategorię C. Stacja znajduje się przy Placu Wolności 3a.
Wieża ciśnień w Zabrzu, zlokalizowana przy ul. Zamoyskiego, wzniesiona w 1909 r. Zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda oraz radcę budowlanego Friedricha Loose. Monumentalny obiekt nie mający odpowiednika na obszarze Polski.
Browar Mokrskich w Szopienicach − zabytkowy browar, znajdujący się w Szopienicach przy ul. ks. bpa Herberta Bednorza 2a−6, założony w 1880 roku przez Petera Mokrskiego.
Młyn wodny w Dąbrowie Górniczej – młyn wodny zlokalizowany w Dąbrowie Górniczej w dzielnicy Ratanice. Obecnie budynek młynu nie stoi bezpośrednio nad rzeką, jak to miało miejsce w przeszłości. 2 maja 1957 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.
Katowice Murcki − nieczynny przystanek kolejowy w Katowicach, w województwie śląskim, w Polsce. Przystanek powstał w 1852 roku, 18 lat później wybudowano dworzec. Stacja jest nieczynna, obsługiwała ruch lokalny Katowice Ligota - Tychy.