Willa Carla Grosse

0

Willa Carla Grosse w Bydgoszczy – zabytkowa willa w Bydgoszczy.

Czytaj dalej

Willa Carla Grosse w Bydgoszczy – zabytkowa willa w Bydgoszczy.

Położenie

Budynek stoi nieco cofnięty we wschodniej pierzei ul. Gdańskiej, na rogu ul. Zamoyskiego.

Historia

Willa powstała w latach 1898-1899 według projektu architekta Karla Bergnera na zamówienie Carla Grosse. Prowadził on jedyną w Bydgoszczy fabrykę korka Ostdeutsche Kork-Fabrik, mającą tu swoją siedzibę. Jeden z kolejnych właścicieli - hurtownik drewna Otto Schmidt – w latach 1918-1920 wzbogacił willę o oryginalny, zachowany do dzisiaj wystrój wnętrza.

Budynek wielokrotnie przebudowywano w związku z potrzebami kolejnych użytkowników. W latach 20. XX w. willę kupiła polska, berlińska, a potem hollywoodzka aktorka Apolonia Chałupiec, bardziej znana jako Pola Negri.

Od Poli Negri posiadłość wykupił Jan Kłossowski, bydgoski fabrykant zwany "królem tektury". Mieszkał tam z rodziną do lat 30. XX w.

W latach 1962-1992 budynek był siedzibą Klubu Milicji Obywatelskiej. MO prowadziła w niej sklep i zakładową stołówkę.

Architektura

Budynek utrzymany jest w stylistyce nawiązującej do form architektury malowniczej. Willa poprzedzona jest przedogrodem, posiada asymetryczną bryłę i dekoracyjną fasadę, wzbogaconą wykuszami, ryzalitami, loggiami oraz szkieletową konstrukcją szczytów wypełnionych snycersko opracowanymi belkami.

Wystrój wnętrza utrzymany jest w stylu art deco, a wykonała go firma Johanna H. Fricke. Oprócz dekoracji sztukatorskiej warte uwagi są witraże, drewniane płaskorzeźby o motywach zwierzęcych i roślinnych, snycersko opracowane obramienia drzwi i balustrada klatki schodowej. W sali balowej, wychodzącej na ogród, umieszczono fontannę ozdobioną rzeźbą kobiety myjącej włosy.


Willa Carla Grosse - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.