Willa Aronsohna

0

Willa Lewina Aronsohna w Bydgoszczy – zabytkowa kamienica w Bydgoszczy.

Czytaj dalej

Willa Lewina Aronsohna w Bydgoszczy – zabytkowa kamienica w Bydgoszczy.

Położenie

Budynek stoi na rogu ul. Gdańskiej i Śniadeckich w Bydgoszczy. W jego pobliżu znajduje się rzeźba Mariana Rejewskiego na ławeczce.

Charakterystyka

Budynek wzniesiono w latach 60. XIX wieku dla bankiera żydowskiego pochodzenia Lewina Louisa Aronsohna (1850-1928). Był on znanym w Bydgoszczy filantropem, fundatorem posągu „Łuczniczki”. W 1918 r. został Honorowym Obywatelem Bydgoszczy. W latach 1994-1995 budynek został odrestaurowany, a od 1995 r. jest siedzibą Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy.

Architektura

Willę wzniesiono w stylu neorenesansu. Od strony południowej była ona otoczona ogrodem. W fasadzie wschodniej znajduje sie taras ujęty po bokach pilastrami oraz weranda zwieńczona balkonem. Pomiędzy oknami umieszczone są dwie półkolumny, podtrzymujące belkowanie z dekoracyjnym fryzem kostkowym. Dach jest zdobiony dekoracyjnym, ażurowym fryzem okapowym.

Do czasów dzisiejszych na elewacjach budynku zachowały się tonda z płaskorzeźbionymi puttami oraz bogate wyposażenie wnętrza, m. in. neorokokowe piece kaflowe, kominek, sztukaterie, witraże, dębowe boazerie oraz drewniany strop kasetonowy w gabinecie.


Willa Aronsohna - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.