Sudety Środkowe - Przyroda

Strony

Park Narodowy Gór Stołowych – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski, utworzony 16 września 1993.
Rezerwat przyrody "Torfowisko pod Zieleńcem" – florystyczny rezerwat przyrody w południowo-zachodniej Polsce w Górach Bystrzyckich, w Sudetach Środkowych, województwo dolnośląskie
Wzgórze Marii (niem. Schaarberg, Marienhōhe, 428 m n.p.m.) — wzgórze w Sudetach Środkowych w północno-wschodniej części Gór Bystrzyckich w Polanicy-Zdroju, w województwie dolnośląskim.
Forteczna Góra lub Zamkowa Góra - wzniesienie o wysokości 369 m n.p.m. w Kotlinie Kłodzkiej w Sudetach Środkowych. Wzniesienie, położone w Kotlinie kłodzkiej na obszarze miasta Kłodzka. Wznosi się około 0,3 km, na północny zachód od rynku .
Ptasia Góra (745 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych w Górach Bystrzyckich. Góra położona jest około 2,0 km na południowy wschód od centrum Dusznik-Zdroju, w północno-zachodniej części Gór Bystrzyckich.
Zielony Garb (1026 m n.p.m.) – graniczny szczyt na głównym grzbiecie Górach Orlickich (Sudety Środkowe), między Orlicą a Šerlichem. Zbudowany z łupków łyszczykowych należących do metamorfiku bystrzycko-orlickiego.
Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju – zabytkowy Park zdrojowy o powierzchni 12,97 ha, położony jest w centralnej części uzdrowiskowego miasta Kudowa-Zdrój, między ulicami: Moniuszki-Zdrojowa-Jana Pawła II z przyległą Górą Parkową.
Bielawska Polana (niem. Bielauer Plänel) – przełęcz i polana na wysokości 805 m n.p.m. w Sudetach Środkowych, w środkowo-południowej części Gór Sowich.
Radkowskie Skały – skalne formy w Górach Stołowych, w Sudetach Środkowych, w południowo-zachodniej Polsce. Położone są na południe od Radkowa na wysokości ok. 600 m n.p.m., w południowo-wschodniej części Gór Stołowych, na północno-zachodniej krawędzi ich środkowego piętra.
Wigancicka Polana (niem. Weigelsdorfer Plänel) - przełęcz 788 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych w Górach Sowich.
Rezerwat przyrody Przełomy pod Książem koło Wałbrzycha – leśny rezerwat częściowy położony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego (częściowo powiat wałbrzyski, częściowo powiat świdnicki), obszar Natura 2000. Utworzono go w 2000 r. Zajmuje powierzchnię 231,41 ha.
Lisia Przełęcz (790 m n.p.m.) – przełęcz w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych.
Kościelec (586 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Środkowych w paśmie Wzgórz Włodzickich. Wzniesienie położone jest niedaleko Słupca, w północno-środkowej części Wzgórz Włodzickich, na wschód od centrum Nowej Rudy.
Złota Góra (niem. Goldberg, Gold Berg) - szczyt o wysokości ok. 576 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych, w paśmie Zaworów.
Duża Dufałka ( 618 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych. Wzniesienie położone w środkowo-zachodniej części pasma Gór Stołowych, na północ od miejscowości Czermna, po południowo-zachodniej stronie od Błędnych Skał.
Góra Parkowa ( 477 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych.
Pasterskie Skały – grupa malowniczych skał w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych, w województwie dolnośląskim, powiecie kłodzkim.
Róg (niem. Strittberg, Streit-Berg) - szczyt o wysokości 715 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych, w paśmie Zaworów. Góra położona jest około 2,2 km na północny wschód od granic miejscowości Chełmsko Śląskie.
Pustelnia (niem. Einsiedelberg) – szczyt w środkowej części Gór Kruczych o wysokości 683 m n.p.m., który stanowi najwyższą kulminację w tej części Gór Kruczych. Wznosi się na zachodniej krawędzi Gór Kruczych, stromo opadając do doliny Bobru pomiędzy Lubawką a Błażkową.
Gomulnik (niem. Schindelberg) (826 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w środkowej części pasma Gór Suchych.

Strony