Śląskie - Pomniki przyrody

Rezerwat przyrody Ochojec − utworzony w 1982 roku (Zarządzenie MLiPD, M.P. z 1982 r. Nr 10, poz. 74) obejmuje 26,77 ha lasu (kompleks Lasów Murckowskich) w dolinie rzeki Ślepiotki. Nazwa pochodzi od nazwy dzielnicy Katowic - Ochojca, w granicach której rezerwat się znajduje.
Pomnik przyrody Aleja Brzozowa − pomnik przyrody w Częstochowie, utworzony przez Radę Miasta Częstochowy uchwałą 1064/LXIV/2006 23 października 2006 roku w celu ochrony populacji brzozy brodawkowatej (Betula pendula).
Park Kunszt (także Park Rudolfina) - niewielki park w Tarnowskich Górach, 2 grudnia 2004 uchwałą Rady Miasta Tarnowskie Góry (nr XXXIV/302/2004) został uznany pomnikiem przyrody.
Sosienka – pojedyncza sosna, która rosła na wzgórzu Sosienka w raciborskiej dzielnicy Brzezie. Uznana za pomnik przyrody w 1963 roku. Na początku 2000 roku została podpalona w akcie wandalizmu i ścięta przez straż pożarną. Oszacowano, że dożyła prawie 200 lat.
Dąb Sobieskiego – ponad 400-letni okaz dębu szypułkowego (Quercus robur L.) znajdujący się na terenie rezerwatu przyrody Łężczok, w granicach administracyjnych Raciborza.
Głaz narzutowy na placu Wolności – pochodzący z epoki lodowcowej głaz narzutowy z granitu (z licznymi domieszkami), umiejscowiony na placu Wolności w Raciborzu.
Kaskady Rodła – zespół ok. 25 naturalnych wodospadów i progów rzecznych na Białej Wisełce, w dzielnicy miasta Wisła (Wisła Czarne), na północno-zachodnich stokach Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim.