Śląskie - Ulice

Strony

Ulica 11 Listopada w Katowicach (w dwudziestoleciu międzywojennym ulica Piastowska, w czasach Polski Ludowej ulica Bolesława Bieruta) − jedna z historycznych ulic w katowickiej dzielnicy Szopienice-Burowiec. Rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Lwowską.
Ulica 7 Kamienic – jedna z zabytkowych ulic w Częstochowie, położona w bezpośrednim sąsiedztwie Jasnej Góry. Ma około 600 metrów długości i otacza wzgórze jasnogórskie od strony południowej. Nazwa ulicy pochodzi od siedmiu domów zbudowanych przy ulicy na początku XIX wieku.
Ulica 1 Maja w Katowicach − jedna z ważniejszych ulic Katowic, łącząca Śródmieście z dzielnicami wschodnimi (Zawodzie, Szopienice-Burowiec) oraz jedna z głównych ulic Zawodzia.
Aleja Najświętszej Maryi Panny (często skrótowo al. NMP lub Aleje) – ulica w Częstochowie, będąca główną, reprezentacyjną arterią komunikacyjną centrum miasta. Jest ona usytuowana równoleżnikowo, ma długość ok. 1,5 kilometra i szerokość 44 metrów.
Ulica 3 Maja w Katowicach − jedna z najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych ulic w katowickim Śródmieściu. Według Cushman & Wakefield jest również piątą najdroższą ulicą w Polsce (dane z 2010 i 2011).
Pomnik przyrody Aleja Brzozowa − pomnik przyrody w Częstochowie, utworzony przez Radę Miasta Częstochowy uchwałą 1064/LXIV/2006 23 października 2006 roku w celu ochrony populacji brzozy brodawkowatej (Betula pendula).
Aleja Pokoju w Częstochowie to ulica położona (w swojej głównej części) w dzielnicy Raków, wytyczona w latach 50. XX wieku, w ramach planu sześcioletniego.
Ulica Francuska w Katowicach − jedna z najważniejszych ulic w katowickiej dzielnicy Śródmieście. Łączy centrum Katowic z lotniskiem w Muchowcu i Katowickim Parkiem Leśnym.
Ulica Armii Krajowej w Katowicach − jedna z ważniejszych arterii komunikacyjnych w katowickich dzielnicach Ligota-Panewniki, Piotrowice-Ochojec, Kostuchna i Podlesie. Ulica posiada przebieg o kierunku zbliżonym do południkowego.
Aleja Wolności (na początku XX wieku Teatralna) – jedna z głównych ulic w śródmieściu Częstochowy, rozciąga się pomiędzy Rondem Mickiewicza, a Alejami.
Ulica Józefa Piłsudskiego – jedna z głównych ulic w śródmieściu Częstochowy, rozciąga się pomiędzy Piotrkowską, a Alejami. Przy tej ulicy znajduje się dworzec kolejowy Częstochowa oraz siedziba Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie Konduktorownia.
Ulica Andrzeja w Katowicach, popularnie nazywana także ulicą Świętego Andrzeja − jedna z historycznych ulic w katowickiej dzielnicy Śródmieście.
Ulica Dębowa w Katowicach (niem. Eichenstraße) − zabytkowa i jedna z głównych ulic katowickiej dzielnicy Dąb.
Aleja Wojciecha Korfantego w Katowicach – jedna z arterii komunikacyjnych Katowic, biegnąca ze Śródmieścia w kierunku północnym. Jest bezpośrednim połączeniem drogowym centrum miasta z Siemianowicami Śląskimi. Znajdują się przy niej budynki użyteczności publicznej, powstałe głównie w czasach PRL.
Ulica Andrzeja Mielęckiego w Katowicach (do 1922 i w latach 1939−1945 Sedanstraße) − jedna z ulic w katowickiej dzielnicy Śródmieście. Rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Warszawską. Następnie krzyżuje się z ulicą Staromiejską.
Ulica Bracka w Katowicach (w latach międzywojennych ulica Dębska) − jedna z ważniejszych ulic łącząca katowickie dzielnice Dąb i Załęże. Jest umowną granicą między osiedlem Tysiąclecia a Załężem i Dębem.
Ulica Krakowska – jedna z ulic na Starym Mieście w Częstochowie, rozciąga się pomiędzy placem Daszyńskiego a aleją Wojska Polskiego.
Ulica Dyrekcyjna w Katowicach (do 1922 Direktionstraße, po wojnie Ignacego Daszyńskiego, 1980−1990 Wojciecha Korfantego) − jeden z najbardziej znanych deptaków w katowickiej dzielnicy Śródmieście (obok ul. Staromiejskiej i ul. Stawowej).
Ulica Chorzowska w Katowicach − jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Jest bezpośrednim połączeniem drogowym katowickiego Śródmieścia z miastem Chorzów, od którego wzięła swoją nazwę. Na całej długości jest częścią drogi krajowej nr 79.

Strony