Polska - Pomniki przyrody

Strony

Głaz Królewski (także Kamień Królewski) – głaz narzutowy z szaro-różowego granitu, znany dzięki legendom z nim związanym oraz swych dużych rozmiarów - wysokość ok. 3,5 metra, obwód ok. 20 metrów.
Trygław – głaz narzutowy w miejscowości Tychowo, w gminie Tychowo, w powiecie białogardzkim, w województwie zachodniopomorskim, największy w Polsce. Znajduje się na miejscowym cmentarzu.
Krzywy Las – pomnik przyrody o powierzchni ok. 1,7 ha, znajdujący się w okolicach nowego osiedla wsi Nowe Czarnowo i Elektrowni Dolna Odra, w powiecie gryfińskim (województwo zachodniopomorskie). Przez ten teren prowadzi czerwony szlak turystyczny ze Szczecina Klucz do Mieszkowic.
Rezerwat przyrody Ochojec − utworzony w 1982 roku (Zarządzenie MLiPD, M.P. z 1982 r. Nr 10, poz. 74) obejmuje 26,77 ha lasu (kompleks Lasów Murckowskich) w dolinie rzeki Ślepiotki. Nazwa pochodzi od nazwy dzielnicy Katowic - Ochojca, w granicach której rezerwat się znajduje.
Pomnik przyrody Aleja Brzozowa − pomnik przyrody w Częstochowie, utworzony przez Radę Miasta Częstochowy uchwałą 1064/LXIV/2006 23 października 2006 roku w celu ochrony populacji brzozy brodawkowatej (Betula pendula).
Aleja bukowa z Jacinek do Nacławia – pomnik przyrody, 200-letnia aleja bukowa nasadzona wzdłuż drogi wojewódzkiej 206, na odcinku Jacinki - Nacław (gmina Polanów).
Aleja jałowców w Lipowcu - aleja okazałych jałowców, znajdująca się nieopodal Lipowca niedaleko Szczytna (województwo warmińsko-mazurskie).
Park Kunszt (także Park Rudolfina) - niewielki park w Tarnowskich Górach, 2 grudnia 2004 uchwałą Rady Miasta Tarnowskie Góry (nr XXXIV/302/2004) został uznany pomnikiem przyrody.
Kamień Żółw – skalny ostaniec wierzchowinowy w miejscowości Tarnawa w województwie małopolskim, w przysiółku Wola Tarnawska. Znajduje się na grzbiecie trzywierzchołkowego, zalesionego wzgórza Grodziec.
Cis Henrykowski – okaz drzewa z gatunku cis pospolity, będący najstarszym drzewem w granicach Polski. Rośnie oparty o będący w bezpośrednim sąsiedztwie dom nr 293 we wsi Henryków Lubański niedaleko Lubania (Dolny Śląsk).Jego wiek szacuje się na około 1262 lata (w roku 2012).
Sosna Waligóra – ponad 160-letni okaz sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris) rosnący przy drodze krajowej nr 32 w pobliżu Sulechowa, na terenie Leśnictwa Klępsk w obrębie Nadleśnictwa Sulechów.
Kamienie Brodzińskiego – pomnik przyrody, a w projekcie rezerwat przyrody.
Kraków, Aleja Jerzego Waszyngtona
Aleja Jerzego Waszyngtona – aleja obsadzona drzewami, z których 31 jest pomnikami przyrody, stanowi jeden z zabytków Krakowa. Znajduje się w zachodniej części miasta, w Dzielnicy VII, na Zwierzyńcu. Prowadzi od osiedla Salwator do Kopca Kościuszki.
Dąb Bogusława X – dąb szypułkowy (Quercus robur), pomnik przyrody o obwodzie pnia na wysokości 0,3 m wynoszącej 7,89 m (1,3 m - 6,80 m), średnicy korony 24 m, wysokości 28 m, położony w Puszczy Wkrzańskiej w województwie zachodniopomorskim, przy drodze Warszewo-Leśno Górne.
Dąb Mnich – dąb chroniony jako pomnik przyrody, rosnący w lesie blisko drogi z Mnichowa do Mniszka w województwie świętokrzyskim. Wiek Mnicha szacowany jest na 500-700 lat. Na wysokości 1,3 m od podłoża obwód jego wynosi nieco ponad 7 m, zaś przy samej ziemi jest to ponad 10m.
Dąb Jana Stanki – dąb szypułkowy rosnący we Wrocławiu w Parku Szczytnickim. Obwód pnia dębu wynosi 543 cm, jest on jednym z najstarszych drzew na terenie miasta. Dnia 2 kwietnia 1976 dąb Dąb Jana Stanki, decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej, został ustanowiony pomnikiem przyrody.
Poznań, Janiny Omańkowskiej
Aleja kasztanowców na Podolanach – pomnik przyrody, zabytkowa aleja kasztanowców białych, rosnących wzdłuż ul. Janiny Omańkowskiej, na Podolanach w Poznaniu.

Strony