Powiat prudnicki - Atrakcje

Strony

Zamek Oppersdorffów w Głogówku – dawna rezydencja książęca i rycerska, długoletnia siedziba rodu Oppersdorffów. Zamek składa się z dwóch części, tzw. zamku górnego i dolnego.
Zamek w Chrzelicach – zamek książąt opolskich we wsi Chrzelice, w powiecie prudnickim, województwie opolskim. Obecnie w stanie czytelnej ruiny.
Ratusz w Głogówku - głogówecki ratusz to budowla późnorenesansowa mieszcząca się pośrodku rynku.
Sanktuarium św. Józefa w Prudniku Lesie – zespół klasztorny wraz z kościołem pod wezwaniem św. Józefa. Klasztorny kościół w 1996 został podniesiony do godności sanktuarium w związku z internowaniem w klasztorze kardynała, prymasa Stefana Wyszyńskiego w latach 1954–55.
Gotycka wieża przybramna z XV w. zwana też Prudnicką, zbudowana z cegły na planie kwadratu. W ścianach wąskie okienka strzelnicze umieszczone w ostrołukowych wnękach. W zwieńczeniu murów nadwieszony podwójny rząd arkadowań.
Biała, 1 Maja 8
Telefon: 77 438 70 81
Pierwsza wzmianka o kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny pochodzi z 1270 roku. Początkowo kościółek drewniany, po pożarze w 1544 roku murowany.Gotycki orientowany, pod prezbiterium krypta grobowa.
Głogówek, Piastowska 31
Kościół Świętego Krzyża w Głogówku - zabytkowa świątynia znajdująca się w powiecie prudnickim. Obecnie pełni funkcję kościoła cmentarnego i należy do parafii świętego Bartłomieja.
Głogówek, Kościelna 4
Kolegiata św. Bartłomieja w Głogówku – kościół parafialny parafii św. Bartłomieja w Głogówku wybudowany w stylu gotyckim około 1380 roku z dwuwieżową fasadą, przebudowany w latach 1775-1781 w stylu barokowym.
Gotycka budowla w dzielnicy Stare Miasto. Kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Wzmiankowany w 1225 roku, przekształcony i rozszerzony po pożarze w 1690 r. Wieża podzielona na trzy kondygnacje, dwie dolne prostokątne, najwyższa na rzucie nieregularnego ośmioboku.
Rezerwat przyrody „Jeleni Dwór” – leśny rezerwat przyrody znajduje się na terenie powiatu prudnickiego, w gminie Biała.
Parafia św. Jana Chrzciciela w Solcu − parafia rzymskokatolicka w metropolii katowickiej, diecezji opolskiej, dekanacie bialskim.
Zbudowana w 1606 roku przez hrabiego Jerzego Prószkowskiego w celu doprowadzenia wody do zamku, a później także i do miasta. Do instalacji użyto rur drewnianych. Murowana z cegły i otynkowana, renesansowa. Pierwotnie posiadała dach kryty gontem. Odnowiona w 1959 roku.
Ratusz w Prudniku - zabytkowy ratusz miejski pochodzący z 1782, reprezentujący styl mieszany barokowo-klasycystyczny. Mieści się pośrodku Rynku.
W Białej zachowały się cztery zasadnicze fragmenty murów:    1. Fragment przy ulicy Władysława Reymonta,    2. Fragment przy ulicy Szkolnej,    3. Fragment przy ulicy Góra Wolności (w pobliżu kościoła parafialnego),    4. Fragment przy ulicy Wałowej.

Strony