Zamek w Chrzelicach

0

Zamek w Chrzelicach – zamek książąt opolskich we wsi Chrzelice, w powiecie prudnickim, województwie opolskim. Obecnie w stanie czytelnej ruiny.

Czytaj dalej

Zamek w Chrzelicach – zamek książąt opolskich we wsi Chrzelice, w powiecie prudnickim, województwie opolskim. Obecnie w stanie czytelnej ruiny.

Historia

Zamek powstał prawdopodobnie w XIV w., na co wskazuje jego układ przestrzenny. W 1532 roku przeszedł z rąk książąt opolskich w posiadanie śląskich rodów rycerskich, w 1559 został własnością Wenzla Posadowskiego, a następnie należał do rodu Pruszkowskich (von Proskau). W roku 1605 powstał projekt przebudowy fortyfikacji wokół zamku autorstwa Hansa Schneider von Lindau, ale nie został on zrealizowany. W XVII w. przeszedł on przebudowę na barokowy pałac. Od 1769 roku majątek wszedł w posiadanie państwa pruskiego, a w XIX w. dzierżawiła go rodzina Hellerów. Do 1945 roku był własnością Tiele-Wincklerów z Mosznej.

Architektura

Zamek wzniesiono z cegły na kępie otoczonej mokradłami. Założono go na planie nieregularnego trapezu, z krótką kurtyną północno-wschodnią. Mury obwodowe opięte zostały skarpami. W zachodniej części dziedzińca znajdował się wolno stojący stołp, zniszczony na początku XVII w. Wewnątrz murów powstały dwa czworoboczne domy, umieszczone w narożniku południowym i wschodnim. W południowo-wschodniej kurtynie znajdowała się brama.


Zamek w Chrzelicach - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.