Powiat ełcki - Atrakcje

Strony

Ełk, Zamkowa 1
Zamek w Ełku – zamek krzyżacki mieszczący się w Ełku na półwyspie (w przeszłości wyspie) Jeziora Ełckiego przy ul. Zamkowej.
Ełk, Tadeusza Kościuszki 16
Katedra św. Wojciecha w Ełku - kościół wybudowany w 1893 w stylu neogotyckim, konsekrowany 19 sierpnia 1903 przez bpa Edwarda Hermanna, otrzymał wezwanie św. Wojciecha i Przemienienia Pańskiego. Odnowiony i odmalowany w 1955. Kolejny, generalny remont, przeprowadzono w latach 1993-1995.
Ełk, Marii Konopnickiej 9A
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ełku – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Białystok diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Ełk, Armii Krajowej
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ełku - największy i najstarszy kościół w Ełku, wybudowany w stylu neogotyckim w latach 1847-1850. Przebudowany w latach 1922-1925 po zniszczeniach wojennych i pożarze z 1914 roku.
Jezioro Dybowskie - jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. ełckim, w gminie Prostki, leżące na terenie Pojezierza Ełckiego.
Parafia Trójcy Przenajświętszej w Starych Juchach - Parafia Trójcy Przenajświętszej w Starych Juchach należy do Dekanatu Świętej Rodziny w Ełku. Erygował ją biskup warmiński Mikołaj von Tüngen, 25 czerwca 1487 roku, ponownie reaktywował Biskup Warmiński Tomasz Wilczyński w 1962 roku.
Łaśmiady (niem. Laschmieden See) – jezioro w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, na terenie Pojezierza Ełckiego.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalinowie − kościół wybudowany w 1924 w mazurskiej wsi Kalinowo. Mieści się przy ulicy Mazurskiej 1. Początkowo świątynia ewangelicka, po II wojnie światowej polski kościół rzymskokatolicki. Od 1992 widnieje w rejestrze zabytków.
Straduny, Mikołaja Kopernika 1
Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Stradunach − kościół w mazurskiej wsi Straduny. Wybudowany w latach 1736-1738 w miejsce starego kościoła drewnianego. Do 1945 świątynia ewangelicka, po II wojnie światowej polski kościół rzymskokatolicki. Od 1966 widnieje w rejestrze zabytków.
Ełk, Piękna
Cmentarz Katolicki w Ełku – zabytkowy cmentarz rzymskokatolicki w Ełku założony około połowy XIX wieku. Zlokalizowany przy współczesnej ulicy Pięknej, w momencie założenia znajdował się na obrzeżach miasta.
Jezioro Krzywe – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, na terenie Pojezierza Ełckiego.
Ełk, 3 Maja 8
Kościół Chrześcijan Baptystów w Ełku – kościół baptystyczny w Ełku, zbudowany w roku 1905 lub 1908 w stylu neogotyckim na planie prostokąta. Od 10 marca 1989 wpisany do rejestru zabytków. Mieści się w Centrum przy Parku Solidarności przy ul. 3 Maja 8.
Ełk, Toruńska 1
Parafia Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty w Ełku została powołana 01 lipca 1991 roku przez Biskupa Edmunda Piszcza. Została ona wydzielona z parafii Najświętszego Serca Jezusowego. Pierwszym proboszczem został ks. Ryszard Gwiazdowski.
Zdedy - jezioro położone w pobliżu miejscowości Zdedy, w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie piskim, gminie Orzysz. Dominuje roślinność szuwarowa oraz liczne zabagnienia. Przylegają do niego lasy i obszary nieleśne w których można spotkać rzadkie chronione gatunki roślin i zwierząt.
Ełk, Armii Krajowej 25
Kamienica przy ulicy Armii Krajowej 25 w Ełku - zabytkowa kamienica położona w dzielnicy Centrum w Ełku. Zbudowana na początku XX wieku. Obiekt figuruje w Rejestrze Zabytków - nr rej.: 774 z 30.03.1990.
Selmęt Mały – jezioro na Pojezierzu Ełckim, w województwie warmińsko-mazurskim. Położone jest w południowej części Ełku. Inna nazwa to Jezioro Ciche.
Jezioro Straduńskie (niem. Stradauner See) – jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, na terenie Pojezierza Ełckiego.
Ełk, 3 Maja
Park Solidarności (dawniej Park Królowej Luizy) - zabytkowy park miejski, położony w centrum Ełku między kwadratem ulic Mickiewicza, Małeckich, Armii Krajowej i 3 maja, odrestaurowany w 2009 roku.
Jezioro Ełckie (niem. Lycker See) - jezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. ełckim, w Ełku, leżące na terenie Pojezierza Ełckiego.
Ełk, Cmentarna 1
Cmentarz Komunalny i Wojskowy w Ełku – główny cmentarz miejski w Ełku. Obiekt figuruje w Rejestrze Zabytków - nr rej.: A-2617 z 18.01.1989.

Strony