Panieńska Góra

0

Panieńska Góra (331 m n.p.m.) – najdalej na wschód wysunięte zalesione wzniesienie Pogórza Wiśnickiego. Leży na terenie Gminy Wojnicz w pobliżu Wielkiej Wsi. Na szczyt góry prowadzi niebieski szlak turystyczny rozpoczynający się na rynku w Wojniczu.

Czytaj dalej

Panieńska Góra (331 m n.p.m.) – najdalej na wschód wysunięte zalesione wzniesienie Pogórza Wiśnickiego. Leży na terenie Gminy Wojnicz w pobliżu Wielkiej Wsi. Na szczyt góry prowadzi niebieski szlak turystyczny rozpoczynający się na rynku w Wojniczu.

Zamek Trzewlin

Na szczycie Panieńskiej Góry znajdują się ruiny średniowiecznego zamku Trzewlin, wzniesionego w XIV wieku i istniejącego do XVII wieku.

Krzyż Jubileuszowy

Na szczycie Góry Panieńskiej znajduje się również metalowy Krzyż Jubileuszowy. Pomysł postawienia krzyża na Górze Panieńskiej wyszedł od kilku parafian, którzy na miejscu dawnego, drewnianego Krzyża, który w latach sześćdziesiątych uległ zniszczeniu, postanowili z okazji Roku Jubileuszowego 2000 postawić majestatyczny Krzyż.

Powstające dzieło wsparł proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża w Wielkiej Wsi. Zorganizował się społeczny komitet stawiania Krzyża Jubileuszowego. Całością prac kierował inż. Marian Pawlina, który ufundował 14-metrowy Krzyż. Krzyż został osadzony w betonowym postumencie, na którym została umieszczona granitowa tablica z wygrawerowanym orłem białym w koronie. Na tablicy są także napisy: „Bądź wola Twoja” – te słowa nawiązują do napisu, który widniał na pierwszym Krzyżu. Jest także zamieszczona data poświęcenia Krzyża oraz jego fundatorzy. Krzyż został poświęcony przez lokalnego proboszcza – ks. Romana Miareckiego 14 września 2000 roku, w parafialną uroczystość ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Na turystycznej trasie do Krzyża Jubileuszowego zostało umieszczonych 14 stacji Drogi Krzyżowej.

Do Krzyża Jubileuszowego procesjonalnie parafianie udają się dwa razy w roku: w Wielki Piątek i 14 września – w uroczystość odpustową ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. W drodze do Krzyża odprawiana jest Droga Krzyżowa. Informacja o Krzyżu Jubileuszowym jest umieszczona na specjalnym znaku, który znajduje się przy drodze wojewódzkiej 975 z Wojnicza do Nowego Sącza.

Rezerwat przyrody

Na Panieńskiej Gorze znajduje się florystyczny rezerwat przyrody Panieńska Góra. Jego celem jest ochrona występujących tutaj i rzadkich w Polsce gatunków storczyków – storczyka bladego i storczyka purpurowego; występują w nim również turzyca Michela, miodunka miękkowłosa, przetacznik pagórkowy.

Legendy

Z Górą Panieńską związana jest legenda o polskich amazonkach walczących z mężami. W II poł. XI w. Bolesław Śmiały dwukrotnie wyruszał z interwencją do Kijowa aby zapewnić tron spokrewnionemu ze sobą księciu ruskiemu Izasławowi. Gdy jego wojska zmuszone były zatrzymać się tam na dwa lata, zniecierpliwione żony rycerzy poznajdywały sobie kochanków. Gdy wieść ta dotarła do Kijowa, wielu rycerzy wyruszyło do domu ukarać żony. Król zaocznie skazał zarówno dezerterujących jak i ich niewierne żony. Zagrożone śmiercią kobiety wraz z kochankami uciekły do Wojnicza, gdzie uzbrojone w miecze, topory i łuki broniły się rozpaczliwie w szańcu utworzonym na pobliskiej górze. W końcu jednak uległy rycerstwu i zostały surowo ukarane – zamurowane żywcem w zamkowych murach. Górę, na której toczono walki, nazwano „Górą Panieńską”, a kilka wieków później doceniono obronność tego miejsca i postawiono tam zamek.

Linki zewnętrzne

  • Zamek rycerski Trzewlin
  • Parafia Wielka Wieś

Panieńska Góra - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.