Olsztyn - Atrakcje

Strony

Olsztyn, Zamkowa 2
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie – wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. Zamek stanowił siedzibę administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej. Najsławniejszym administratorem pełniącym te obowiązki w latach 1516-1521 był Mikołaj Kopernik.
Olsztyn, Stare Miasto
Rynek Starego Miasta – oficjalna nazwa to ulica Stare Miasto – jest jednym z najstarszych zabytkowych i głównych placów olsztyńskiego Starego Miasta, który znajduje się w środku Starego Miasta.
Olsztyn, Stanisława Staszica 12
Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła w Olsztynie – kościół zbudowany w II poł. XIV wieku.
Olsztyn, Stanisława Staszica 5
Pałac Archiprezbitera w Olsztynie (Pałac biskupi) – pałac znajdujący się w Olsztynie w województwie warmińsko-mazurskim. Wybudowany w latach 1771- 1772 w stylu neobarokowym jako siedziba archiprezbiteratu olsztyńskiego, wielokrotnie przebudowywany.
Olsztyn, Plac Jana Pawła II 1
Ratusz w Olsztynie – siedziba władz Olsztyna od 1915 roku. Znajduje się w Śródmieściu przy placu Jana Pawła II.
Parafia Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie – rzymskokatolicka parafia w Olsztynie, należąca do archidiecezji warmińskiej i dekanatu Olsztyn IV – Jaroty. Została utworzona 14 kwietnia 1996. Kościół parafialny mieści się przy ulicy Bajkowej. Parafię prowadzą księża diecezjalni.
Olsztyn, Stare Miasto 33
Stary Ratusz w Olsztynie został zbudowany w drugiej połowie XIV wieku, tuż po uzyskaniu przez Olsztyn praw miejskich. Do 1915 roku stanowił on siedzibę władz miasta.
Olsztyn, Zatorze, Jagiellońska 41
Kościół św. Józefa w Olsztynie – najstarsza świątynia olsztyńskiej dzielnicy Zatorze. Powstał w latach 1912-1913 w stylu neoromańskim. Budowla posiada trzy nawy oraz transept. Wschodnia fasada jest dwuwieżowa. Projektantem kościoła był Fritz Heitmann.
Olsztyn, Śródmieście, Pana Tadeusza 16
Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej w Olsztynie – rzymskokatolicka parafia w Olsztynie, należąca do archidiecezji warmińskiej i Olsztyn I – Śródmieście. Została utworzona 3 maja 1991. Kościół parafialny mieści się przy ulicy Pana Tadeusza. Parafię prowadzą ksieża Kapucyni.
Olsztyn, Bałtycka 135
Kościół św. Wawrzyńca w Olsztynie – drugi wiekowo kościół w mieście. Wybudowany został pod koniec XIV wieku w ówczesnej wsi Gutkowo, będącej dziś dzielnicą Olsztyna. Konsekracji dokonał w dniu 26 kwietnia 1500 r. sufragan warmiński Jan Wilde.
Olsztyn, Targ Rybny 15
Dom „Gazety Olsztyńskiej” – budynek z czerwonej cegły znajdujące się na Targu Rybnym na Starym Mieście.
Kościół ewangelicko-augsburski pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela w Olsztynie – jedna z trzech świątyń znajdujących się w obrębie olsztyńskiego Starego Miasta w Olsztynie. Kościół ewangelicki stoi w rogu starego rynku przy ulicy Zamkowej.
Olsztyn, Grunwaldzka
Kaplica Jerozolimska (Kaplica filialna pw. Krzyża Świętego) w Olsztynie została wybudowana w drugiej połowie XVI wieku przy zbiegu dzisiejszych ulic Grunwaldzkiej i Jagiełły. Jest to jeden z najstarszych zachowanych zabytków olsztyńskiej architektury.
Olsztyn, Lubelska 12
Cerkiew Opieki Najświętszej Maryi Panny w Olsztynie - cerkiew greckokatolicka mieszcząca się przy ulicy Lubelskiej w Olsztynie. Jest to nowoczesna świątynia wybudowana w pierwszych latach XXI wieku. Posiada jedną kopułę i współczesny ikonostas. Proboszczem jest ks. Stanisław Tarapacki.
Olsztyn, Szrajbera 1
Willa Bayer w Olsztynie – wybudowana pod koniec XIX wieku, położona w pobliżu Placu Roosevelta.
Olsztyn, Aleja Wojska Polskiego 38
Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Olsztynie – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Olsztyn diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Olsztyn, Zamkowa 5
Willa Casablanca w Olsztynie - wybudowana na przełomie 1912 i 1913 roku. Położona na terenie Parku Zamkowego. 14 września 1988 wpisana do Rejestru Zabytków.
Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie znajduje się w zaadaptowanej wieży ciśnień, zbudowanej w 1897 na wzgórzu Świętego Andrzeja, najwyższym (143 m n.p.m.) wzniesieniu dawnego Olsztyna. Obserwatorium Astronomiczne otwarto 13 października 1979.

Strony