Muzeum Archeologiczne w Gdańsku - Atrakcje

0

Strony

Gdańsk, Mariacka 25/26
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – placówka muzealna, utworzona w 1953 jako dział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. W czerwcu 1958, po uzyskaniu własnej siedziby, przekształcona została w Oddział Archeologiczny. Od 1 stycznia 1962 funkcjonuje jako samodzielne muzeum.
Gdańsk, Mariacka 26
Dom Towarzystwa Przyrodniczego, Dom Przyrodników – jedna z najbardziej okazałych kamienic Gdańska, w latach 1846-1936 siedziba Towarzystwa Przyrodniczego, od 1958 r. siedziba Muzeum Archeologicznego.
Brama Mariacka – zabytkowa, jedna z bram wodnych Głównego Miasta w Gdańsku. Umiejscowiona jest nad Motławą, na Długim Pobrzeżu u wylotu ulicy Mariackiej, obok Domu Towarzystwa Przyrodniczego.
Gdańsk, Chlebnicka 21
Brama Chlebnicka (niem. Brotbänkertor) – jedna z zabytkowychbram wodnych w Gdańsku, nad Motławą. Znajduje się przy Długim Pobrzeżu, u wylotu ulicy Chlebnickiej na Głównym Mieście.
Gdańsk, Chlebnicka 28
Kamienica Holwela – zabytkowa kamienica w Gdańsku. Mieści się przy ul. Chlebnickiej 28. Została zbudowana w 1652 roku. Fasadę zaprojektował Andreas Schlüter starszy. Od 1973 roku figuruje w rejestrze zabytków.
Gdańsk, Chlebnicka 16
Dom Angielski (niem. Englisches Haus), niekiedy także "Dom Anielski" – jedna z najbardziej okazałych kamienic mieszczańskich Gdańska, położona przy ul. Chlebnickiej 16 (dawniej Brotbänkengasse).
Gdańsk, Długie Pobrzeże 17
Brama Świętego Ducha – zabytkowa, jedna z bram wodnych w Gdańsku. Znajduje się u wylotu ul. św. Ducha, na Długim Pobrzeżu.
Gdańsk, Św. Ducha 111
Dom "Pod Żółwiem" (niem. Schildkrötenhaus) – w Gdańsku przy ul. Św. Ducha, kamienica mieszczańska w stylu wczesnobarokowym, znana głównie jako dom rodzinny Johanny Schopenhauer z domu Trosiener, często błędnie określany jako miejsce narodzin filozofa Arthura Schopenhauera.
Gdańsk, Św. Ducha 109
Dom Żeglarzy w Gdańsku – manierystyczna kamienica w Gdańsku, przy ul. św. Ducha 109. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie (pol.). 30 września 2014. . ↑ ↑
Ulica Chlebnicka (dawniej: ulica Ław Chlebowych, niem. Brotbänkengasse) – jedna z ulic w Gdańsku na Głównym Mieście. Wymieniana już w 1337 (jako platea pistorum), 1382 platea panum. Nazwa pochodzi od znajdujących się tu ław (straganów), na których handlowano pieczywem.
Gdańsk, Długi Targ 24
Brama Zielona Głównego Miasta (niem. Grünes Tor, dawniej Brama Kogi) – prawdopodobnie najstarsza z bram wodnych Gdańska, wzmiankowana w roku 1357. Brama Zielona to pierwszy w Gdańsku przykład manieryzmu niderlandzkiego, stylu, który nadał miastu charakterystyczne piętno.
Gdańsk, Chmielna 2/3
Spichlerz Długa Droga – zrujnowany spichlerz na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Mieści się przy ulicy Chmielnej. Został zbudowany w XVI wieku. Od 1959 roku obiekt widnieje w rejestrze zabytków.
Gdańsk, Chmielna 111
Spichlerz Ciesiarnia (Steffen, Cieślarnia) – spichlerz na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Mieści się przy ulicy Chmielnej.
Gdańsk, Długi Targ 20
Dom przy Długim Targu 20 w Gdańsku – kamienica mieszczańska wzniesiona w 1680 r., z fasadą barokową o rzadkim w Gdańsku, bogatym wystroju.
Gdańsk, Długi Targ 41
Złota kamienica – zabytkowa kamienica położona przy Drodze Królewskiej w Gdańsku na Głównym Mieście. Bywa nazywana domem Speymanna lub Steffensa.
Gdańsk, Chlebnicka 2
Szkoła Mariacka w Gdańsku – zrekonstruowany budynek (z 1581) na Głównym Mieście przy ulicy Chlebnickiej 2.
Gdańsk, Szeroka 67/68
Żuraw (niem. Krantor) – zabytkowydźwig portowy Gdańska, usadowiony pomiędzy pylonami Bramy Szerokiej nad Motławą. Jest jedną z filii Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Strony