Muzeum Archeologiczne w Gdańsku - Mury miejskie

Brama Mariacka – zabytkowa, jedna z bram wodnych Głównego Miasta w Gdańsku. Umiejscowiona jest nad Motławą, na Długim Pobrzeżu u wylotu ulicy Mariackiej, obok Domu Towarzystwa Przyrodniczego.
Brama Krowia (niem. Kuhtor) – zabytkowa, jedna z najstarszych bram wodnych w Gdańsku. Umiejscowiona jest nad Motławą, u wylotu ul. Ogarnej. Umożliwia komunikację, poprzez most Krowi, z Wyspą Spichrzów.
Gdańsk, Kotwiczników 20
Baszta Kotwiczników (niem. Ankerschmiedeturm) – zabytkowa baszta warowna w Gdańsku, znajdująca się w Głównym Mieście nad Starą Motławą, w pobliżu Podwala Przedmiejskiego.
Baszta Łabędź – gotycka, zabytkowabaszta w Gdańsku.
Baszta Słomiana – zabytkowa, ośmioboczna baszta warowna.
Złota Brama w Gdańsku (właśc. Brama Długouliczna lub Brama ulicy Długiej, niem. Langgasser Tor) – została wzniesiona w roku 1612 na miejscu czternastowiecznej bramy gotyckiej (Brama Długouliczna).
Baszta Schultza – zbudowana w średniowieczu baszta fortyfikacji Głównego Miasta w Gdańsku. Sąsiednimi basztami są Baszta Narożna i Baszta Browarna.
Brama Wyżynna, dawniej także "Brama Wysoka" (niem. das Hohe Tor) – renesansowa brama miejska w Gdańsku, obecnie przy głównej trasie samochodowej (ulice Okopowa i Wały Jagiellońskie). Do 1895 znajdowała się w ciągu szesnastowiecznych fortyfikacji, pomiędzy Bastionem św.
Brama Żuławska – zabytkowa brama znajdująca się w Gdańsku, przy ul. Długie Ogrody.
Baszta Biała, zwana też Białą Wieżą – zabytkowabaszta w Gdańsku.