Lubuskie - Zabytki sakralne

Strony

Wschowa, Klasztorna
Klasztor Franciszkanów we Wschowie − franciszkański dom zakonny, wchodzący w skład Prowincji Św. Franciszka Zakonu Braci Mniejszych w Polsce, na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, w województwie lubuskim.
Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej – sanktuarium maryjne Ziem Zachodnich w miejscowości Rokitno w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Przytoczna w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Katedra Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim (niem. Mariä-Himmelfahrt-Dom in Landsberg) - najstarsza świątynia wzniesiona pod koniec XIII w.
Wschowa, Klasztorna
Klasztor Franciszkanów we Wschowie − franciszkański dom zakonny, wchodzący w skład Prowincji Św. Franciszka Zakonu Braci Mniejszych w Polsce, na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, w województwie lubuskim.
Zamek w Otyniu – powstał w formie gotyckiej, prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku. W wieku XVI doszło do pierwszej przebudowy, w duchu renesansowym. Sto lat później czeska prowincja jezuitów przebudowała go na klasztor, który funkcjonował tu do 1776 roku.
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu w gminie Otyń, w powiecie nowosolskim (województwo lubuskie) to kościół parafialny parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w dekanacie Nowa Sól, diecezja zielonogórsko-gorzowska.
Kożuchów, pl. Matejki 3
Kościół pw. Oczyszczenia NMP w Kożuchowie – kościół parafialny parafii Matki Bożej Gromnicznej w Kożuchowie, dekanat Kożuchów, diecezja zielonogórsko-gorzowska.
Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Słubicach – kościół parafialny przy ul. 1 Maja 31 w Słubicach. Budynek wzniesiono w 1775 r. pierwotnie jako budynek strzelnicy miejskiej (Schützenhaus). Odpust: 3 maja.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie – rzymskokatolicki kościół parafialny w Sulechowie, w powiecie zielonogórskim, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Sulechów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Kościół św. Jadwigi w Dębowej Łęce - kościół gotycki, pod wezwaniem św. Jadwigi. Wzniesiony w XV wieku, w XVI w. zamieniony na zbór protestancki, w roku 1610 zwrócony katolikom.
Nowa Sól, Marszałka Józefa Piłsudskiego 16
Kościół pw. św. Antoniego w Nowej Soli autorstwa berlińskiego architekta Friedricha Augusta Stülera, utrzymany w stylistyce neoromanizmu. Kamień węgielny położono 9 kwietnia 1835. Budowę ukończono w 1839.
Kościół Świętego Zbawiciela w Skwierzynie - świątynia wzniesiona w latach 1847-1854, jako zbór ewangelicki. Pierwotnie służyła protestanckim mieszkańcom miasta, przede wszystkim narodowości niemieckiej.
Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonej Górze został zbudowany w latach 1746-1748 na planie krzyża.
Zielona Góra, Kazimierza Wielkiego 11
Ewangelicki Kościół Jezusowy, dawny staroluterański kościół Chrystusowy przy Placu Bohaterów w Zielonej Górze.
Żary, Wyzwolenia 4
Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Żarach – rzymskokatolicki kościół parafialny w Żarach, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Żary. Mieści się w dzielnicy Kunice, przy ulicy Wyzwolenia.
Osiecko, Wesoła 11
Parafia Greckokatolicka Św. Mikołaja w Osiecku – parafia obrządku bizantyjsko-ukraińskiego w Osiecku. Parafia należy do eparchii wrocławsko-gdańskiej i znajduje się na terenie dekanatu zielonogórskiego. Proboszczem jest ksiądz Jurij Bojcheniuk.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie Bobrzańskim – rzymskokatolicki kościół parafialny w Nowogrodzie Bobrzańskim, w powiecie zielonogórskim, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Lubsko diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Żagań, pl. Słowiański
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Żaganiu – rzymskokatolicki kościół filialny należący do żagańskiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mieści się w Żaganiu, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Żagań diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Strony