Kościół św. Michała Archanioła

0

Parafia Świętego Michała Archanioła w Starzynie należy do archidiecezji gdańskiej, dekanatu żarnowieckiego. Jest jedną z najstarszych parafii na pomorzu. Proboszczem od 2004 roku jest ks. Jan Plottke.

Czytaj dalej

Parafia Świętego Michała Archanioła w Starzynie należy do archidiecezji gdańskiej, dekanatu żarnowieckiego. Jest jedną z najstarszych parafii na pomorzu. Proboszczem od 2004 roku jest ks. Jan Plottke.

Historia parafii

Parafia w Starzynie powstała w 1220 r. Była to część tzw. fundacji cystersów oliwskich, którym tereny te przekazali książęta pomorscy: Subisław i Sambor. Chociaż niektóre źródła podają, że fundatorem mógł być Świętopełk.

Przed wiekami cystersi prowadzili wiele folwarków. Dokumenty z 1245 mówią o pięciu gospodarstwach, które były w posiadaniu zakonu. Jedno z nich znajdowało się w Starzyńskim Dworze. Starzyńska parafia pełniła też bardzo ważną rolę w życiu oliwskiego zakonu. To właśnie tutaj utworzono ośrodek rekonwalescencji dla chorych mnichów. Ponadto tutejsze dobra kościele pełniły też rolę letniej rezydencji opatów oliwskich.

Kościół parafialny

Pierwszy kościół w Starzynie był drewniany. Patronem świątyni został św. Jan Chrzciciel. Jednak budowla nie przetrwała do dzisiejszych czasów. W 1648 roku Starzyno otrzymało nowy kościół, tym razem murowany. Jego fundatorem był opat oliwski Aleksander Kęsowski. Jego herb umieszczono na ołtarzu głównym oraz na bocznych. Jest on zbudowany w stylu charakterystycznym dla obiektów cysterskich. Świątynia stanęła na niewielki wzniesieniu.

Teren kościelny jest otoczony kamiennym murem oporowym. 
Budynek kościoła jest wykonany z cegły, w wielu miejscach widoczne są kamienne wstawki. Jest to świątynia jednonawowa, zakończona trójbocznym prezbiterium. Wyposażenie kościoła jest w stylu barokowym.
Kościół w Starzynie nie zawsze był siedzibą parafii.

Obecnie starzyńska świątynia znalazła się na Pomorskim Szlaku Cysterskim. Obiekty budowane przed wiekami przez zakonników są w ten sposób promowane turystycznie. Na ziemi puckiej znalazły się świątynie z Pucka i Żarnowca. 
Starzyńska parafia szczyci się tym, że wywodzi się z niej zmarły biskup Andrzej Śliwiński, który przez wiele lat kierował diecezją elbląską. Był on jednym z jedenastu kapłanów, którzy pochodzili z tej parafii.

Książka "Z dziejów kościoła i parafii Świętego Michała Archanioła w Starzynie"

W 2006 roku wydana została książka autorstwa dr Wojciecha Drzeżdżon poświęcona parafii starzyńskiej.

Książka ta omawia genezę i strukturę parafii. Opisuje mienie parafii, na które składa się ziemia benifecjalna, plebania i organistówka. Znajdziemy w niej opis kościoła w Starzynie, jego historię, wystrój, wyposażenie i cenne zabytki. Publikacja ta gruntownie przybliża czytelnikowi również zagadnienia duszpasterskie.


Kościół św. Michała Archanioła - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.