Kościół Miłosierdzia Bożego w Stargardzie Szczecińskim - Atrakcje

0

Strony

Kościół Miłosierdzia Bożego w Stargardzie Szczecińskim, położony na Osiedlu Zachód, jest największym nowym kościołem w Stargardzie wzniesionym po II wojnie światowej .
Parafia Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie – rzymskokatolicka parafia w dekanacie Stargard Wschód w metropolii szczecińsko-kamieńskiej, przy kościele Chrystusa Króla Wszechświata. Erygowana 22 listopada 1998. Jej proboszczem jest ks. Tadeusz Kłapkowski TChr.
Pomnik 15. Południk w Stargardzie – pomnik wyznaczający przebieg 15. południka długości geograficznej wschodniej, położony przy ul. Szczecińskiej, nieopodal ronda 15. Południk.
Stargard Szczeciński, Tadeusza Kościuszki
Stary Cmentarz Komunalny w Stargardzie Szczecińskim – jest największym i najstarszym spośród istniejących współcześnie nekropolii w tym mieście. Cmentarz został założony w 1910, jako przedłużenie starszego cmentarza (obecnie Park Batorego). Nosił wtedy nazwę – Nowy Cmentarz (Neuen Friedhof).
Stargard Szczeciński, Środkowa / Piłsudskiego
Kościół Zbawiciela (niem. Erlöserkirche) – nieistniejąca dziś świątynia ewangelicko-augsburska, wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku w Stargardzie,u zbiegu obecnych ulic Środkowej (d. Mittelstr.) i marsz. J. Piłsudskiego (d. Jobststr.).
Kolumna Zwycięstwa (lub do 1989 roku Pomnik Wdzięczności) w Stargardzie znajduje się na Placu Wolności i jest ostatnim elementem Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich.
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie Szczecińskim – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Szczecin diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Wieża ciśnień w Stargardzie Szczecińskim zbudowana w latach 1896–1897 wieża ciśnień położona w Stargadzie Szczecińskim; położona jest poza obrębem murów miejskich, w parku Chrobrego. Ma wysokość 65 m i jest najwyższą tego rodzaju budowlą w Polsce.
Stargard Szczeciński, Hetmana Stefana Czarnieckiego 34
Stargard Szczeciński, Plac Świętego Ducha 2
Kościół Świętego Ducha (niem. Heilig-Geist-Kirche) – neogotycka budowla wzniesiona w latach 1874-1877, na miejscu pierwotnego kościoła szpitalnego założonego w 1364. Położony poza obrębem murów miejskich należy do dekanatu Stargard Zachód.
Baszta Morze Czerwone w Stargardzie Szczecińskim – gotycka baszta, będąca częścią obwarowań miejskich w Stargardzie Szczecińskim. Znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Warownej i W. Łokietka na Starym Mieście. Powstała w II poł. XIV w. Ma 34 m wysokości.
Stargard Szczeciński, Bolesława Chrobrego
Kościół Świętego Jana – gotycki kościół dominujący w panoramie Stargardu swoją strzelistą wieżą.
Stargard Szczeciński Wąskotorowy – nieczynna stacja kolejowa w Stargardzie, stacja początkowa Stargardzkiej Kolei Wąskotorowej.
Brama Pyrzycka jest najbardziej okazałą z czterech bram wjazdowych do średniowiecznego miasta, które przetrwały do obecnych czasów, położona przy ul. Mieszka I w Stargardzie.
Dom Rohledera (lub Rohlederów, zwany także Domem Kletzinów, lub Kletzana) położony przy ul. Mieszka I w Stargardzie, obecnie jest siedziba Książnicy Stargardzkiej, należy do nielicznych pozostałości średniowiecznego budownictwa mieszczańskiego.
Willa Karowów w Stargardzie zbudowana w 1926, na skraju parku Chrobrego, przy ul. Portowej 3.
Baszta Tkaczy w Stargardzie Szczecińskim (zw. także Lodową) zbudowana w połowie XV wieku baszta zbliżona jest kształtem do Baszty Morze Czerwone, ale jest nieco niższa, jej wysokość wynosi 31 m.
Brama Młyńska (niem. Mühlentor, inne nazwy to: Wodna, Portowa, Herbowa, i Rzeczna) - jedna z czterech średniowiecznych bram miasta. Należy do unikatowych zabytków tego typu w Europie, zarówno przez funkcję jaką pełniła w średniowieczu, ale także ze względu na wyjątkową architekturę.

Strony