Świnoujście - Atrakcje

Strony

Dawny ratusz w Świnoujściu – dawna siedziba władz miejskich Świnoujścia, w województwie zachodniopomorskim. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Rybołówstwa Morskiego.
Latarnia Morska Świnoujście – najwyższa latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, oraz jedna z najwyższych w Europie, położona jest w dzielnicy Warszów miasta Świnoujście (województwo zachodniopomorskie).
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świnoujściu – neogotycki parafialny kościół z 1902 roku, położony w dzielnicy Świnoujście-Przytór, leży w dekanacie Świnoujście, w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Świnoujściu – późnogotycki, z XV/XVI w., filialny, położony w dzielnicy Świnoujście-Karsibór, należy do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świnoujściu-Przytorze, w dekanacie Świnoujście, w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Świnoujście, Plac Kościelny
Kościół pw. Chrystusa Króla - kościół zbudowany w latach 1788-1792 na miejscu gotyckiej budowli, w centrum miasta na placu Kościelnym. W 1881 roku dobudowana została dominująca nad centrum miasta wieża. Obecnie jest oświetlona w nocy i zamontowany jest na niej zegar.
Kościół Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza w Świnoujściu – neogotycki, z 1895-96, parafialny, na wyspie Uznam, przy ul. Piastowskiej 11, w dekanacie Świnoujście, w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Park Zdrojowy w Świnoujściu – zabytkowy park na wschodnim skraju wyspy Uznam (w kwartale pomiędzy ulicami: Sikorskiego, Bolesława Krzywoustego, Sienkiewicza, Kapitańska, Jachtowa, Mieszka I), krajobrazowy, o powierzchni 58 ha, utworzony w 4. ćwierćwieczu XVIII, znacznie powiększony w 1. połowie XIX.
Fort III Anioła – fort pruskiej Twierdzy Świnoujście, wybudowany w latach 1854-1858, przeznaczony do obrony zachodniego kompleksu fortyfikacyjnego od strony lądu. Składa się on z trzykondygnacyjnej rotundy, zwieńczonej tarasem i basztą obserwacyjną.
Fort IV Zachodni – fort pruskiej Twierdzy Świnoujście, wybudowany w latach 1856-1861, przeznaczony do obrony portu przed wrogimi okrętami. Składa się on z jednokondygnacyjnej reduty na planie kwadratu, do roku 1863 wzmocnionej murowanymi skrzydłami i otoczonej wałem ziemnym oraz fosą wodną.
Synagoga w Świnoujściu – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Świnoujściu przy obecnej ulicy Piastowskiej, za czasów niemieckich noszącej nazwę Neuenstraβe.
Świnoujście, Plac Rybaka 1
Muzeum Rybołówstwa Morskiego – przedstawia zbiory dotyczące historii miasta oraz dzieje połowów ryb. Można zobaczyć też wystawę poświęconą florze Bałtyku, a także dowiedzieć się jakich narzędzi używali dawniej rybacy do łapania ryb.
Społeczny rezerwat Karsiborska Kępa – obszar poddany ochronie przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na wyspie Karsiborska Kępa w roku 1993, wraz z przyległą do niej wysepką Bielawka. Powołany do ochrony stanowisk lęgowych biegusa zmiennego z podgatunku schinzii i wodniczki.
Port wojenny Świnoujście – polski port wojenny nad Morzem Bałtyckim, na wyspie Uznam, nad cieśniną Świną, położony w woj. zachodniopomorskim, w Świnoujściu.
Pomnik lotników RAF w Karsiborze – pomnik wystawiony w miejscu, w którym 16 kwietnia 1945 roku, zestrzelony podczas bombardowania niemieckiego ciężkiego krążownika "Lützow", spadł brytyjski bombowiec typu Lancaster Mk.I, numer seryjny NG 288, oznaczenie taktyczne KC-V z 617 Dywizjonu Bombowego "Dambu

Strony