Kościół Matki Boskiej Bolesnej

0

Parafia Matki Bożej Bolesnej w Strudze – rzymskokatolicka parafia położona w dekanacie wałbrzyskim zachodnim, należącym do diecezji świdnickiej.

Czytaj dalej

Parafia Matki Bożej Bolesnej w Strudze – rzymskokatolicka parafia położona w dekanacie wałbrzyskim zachodnim, należącym do diecezji świdnickiej.

Historia

W dniu 27 czerwca 1988 r. parafię erygował ks. Kardynał Henryk Gulbinowicz, odłączając od parafii Szczawno-Zdrój dwie miejscowości: Strugę i Lubomin. Inicjatorami powstania nowej parafii w Strudze są ks. Infułaci: Julian Źrałko i Józef Strugarek. Za siedzibę parafii obrano Strugę i tam ustanowiono probostwo, które jako pierwszy objął ks. kan. Czesław Komuszyna. Kościołem parafialnym uczyniono tutejszą świątynię pw. Matki Bożej Bolesnej, zaś kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Lubominie uczyniono świątynią filialną. Parafię przyłączono do dekanatu Wałbrzych-Północ, a od 1998 roku należy do nowo utworzonego dekanatu Wałbrzych-Zachód. Obecnie wspólnota parafialna liczy sobie około 1 000 osób. Od roku 2001 proboszczem parafii jest ks. kan. RM, mgr Zbigniew Bartosiewicz.

Na terenie parafii położone są dwa cmentarze, dwie zabytkowe świątynie oraz kaplica Matki Bożej Anielskiej w Strudze, kaplica cmentarna na cmentarzu w Lubominie, dzwonnica i plebania w Strudze).


Kościół Matki Boskiej Bolesnej - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.