Jezioro Świesz

0

Jezioro Świesz – jezioro na Kujawach położone w woj. kujawsko-pomorskim, powiat radziejowski, gmina Bytoń niedaleko Piotrkowa Kujawskiego we wsi Świesz.

W latach 1975-1998 jezioro należało do województwa włocławskiego.

Jest to jezioro rynnowe. Jest niewielkim, płytkim zbiornikiem wodnym. Ma charakter stawu naturalnego. Jest intensywnie użytkowane rybacko. Na południe od jeziora znajdują się oddzielone jedynie wąskim pasem grobli stawy rybackie. Jezioro Świesz od północy jest zasilane przez wody Kanału Gopło-Świesz. Na południu posiada odpływ. Jest podatne na degradację ze względu na niekorzystne warunki morfometryczne.

Jezioro Świesz wchodzi w skład obszaru chronionego krajobrazu - Jezioro Głuszyńskie.

Jezioro Świesz poprzez Kanał Gopło-Świesz, który łączy zlewnię rzeki Zgłowiączki ze zlewnią rzeki Noteć (jeziora Gopło) odgrywa ważną rolę melioracyjną.

Z jeziorem Świesz związany jest kompleks roślinności łąkowo-bagiennej tzw. kompleks rynny jeziora Świesz. Pełni on funkcję węzła ekologicznego, gromadzącego główne zasoby materii organicznej.

Jezioro Świesz - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.