Gmina Stężyca - Atrakcje

Strony

Stężyca, Jana III Sobieskiego 14
Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Stężycy - duża wiejska parafia i jedna z najstarszych parafii w tej części Kaszub. Obejmowała niegdyś znaczny obszar: od Parchowa, Brodnicę Górną aż do Szymbarku.
Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku (Lidia Czapiewska "Centrum Edukacji i Promocji Regionu") – jest prywatną firmą, należącą do Lidii Czapiewskiej, położoną na południe od Szymbarku w pobliżu drogi krajowej nr 20 w bezpośrednim sąsiedztwie tartaku Daniela Czapiewskiego, który był pomysłod
Kamionka (kaszb. Jezoro Kamionka) - jezioro rynnowe w Polsce położone w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca na obszarze Pojezierza Kaszubskiego, między miejscowościami Stare Czaple i Nowe Czaple. Ogólna powierzchnia: 17,5 ha
Jezioro Raduńskie Górne (kszb. Jezoro Reduńsczé Górné) – jezioro rynnowe na Pojezierzu Kaszubskim w powiecie kartuskim (województwo pomorskie). Jezioro znajduje się w najatrakcyjniejszej krajobrazowo części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego zwanej Szwajcarią Kaszubską.
Jezioro Dąbrowskie (kaszb. Jezoro Dąbrowsczé) - jezioro rynnowe położone na Pojezierzu Kaszubskim (powiat kartuski, województwo pomorskie). Jezioro Dąbrowskie znajduje się w atrakcyjnej części obszaru Kaszubskiego Parku Krajobrazowego zwanego Szwajcarią Kaszubską.
Boruckie Jezioro (kasz. Jezoro Bòrëcczé) – jezioro w woj. pomorskim, w pow. kartuskim, w gminie Stężyca, leżące na terenie Pojezierza Kaszubskiego. Jest to jezioro wytopiskowe położone przy drodze wojewódzkiej nr 228, na zachód od Bramy Kaszubskiej na skraju Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.
Lubowisko (kaszb. Jezoro Lubòwiskò) - jezioro rynnowe położone na Pojezierzu Kaszubskim (powiat kartuski, województwo pomorskie). Położone jest w atrakcyjnej części obszaru Kaszubskiego Parku Krajobrazowego zwanego Szwajcarią Kaszubską.
Wieżyca (kaszb. Wieżëca, niem. Turmberg lub Thurmberg) – najwyższe wzgórze pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich o wysokości 328,7 m n.p.m., położone w woj. pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca.
Gołubieński Ogród Botaniczny powstał w latach 1971-1983 na obszarze 2,12 ha i jest własnością prywatną.
Sołeckie Jezioro – jezioro w woj. pomorskim, w pow. kartuskim, w gminie Stężyca, między miejscowościami Nowe Czaple i Teklowo, leżące na terenie Pojezierza Bytowskiego.
Bukrzyno Małe (kszb. Jezoro Môłé Bùkrzëno) - śródleśne jezioro rynnowe w Polsce położone w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca na obszarze Pojezierza Kaszubskiego, między miejscowościami Stare Czaple, Przewóz i Czapielski Młyn. Ogólna powierzchnia: 17,8 ha
Łączyno, Wygoda Łączyńska, 19
Kniewo (kaszb. Jezoro Kniewò) – śródleśne jezioro rynnowe w Polsce położone w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca na obszarze Pojezierza Kaszubskiego i na południowym skraju Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, otoczone wzniesieniami morenowymi Wzgórz Szymbarskich.
Żuromino (kaszb. Jezoro Żëromińsczé) – jezioro wytopiskowe w Polsce położone w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca na obszarze Pojezierza Kaszubskiego, na północ od Żuromina na skraju Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Ogólna powierzchnia: 10,19 ha
Nierzostowo (kaszb. Jezoro Nierzostowò) – jezioro stanowi jedną z zachodnich zatok jeziora Raduńskiego Dolnego na obszarze Pojezierzu Kaszubskim w powiecie kartuskim (województwo pomorskie).

Strony