Dwór w Biórkowie Wielkim

0

Dwór Woźniakowskich w Biórkowie Wielkim – zabytkowy zespół dworsko-parkowy we wsi Biórków Wielki, zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku dla rodziny Woźniakowskich. Obiekt składjący się z dworu, stajni i parku został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.

Dwór jest budynkiem murowano-drewnianym, z cechami stylu eklektycznego, z dwuarkadowym portykiem i werandą. Najstarsza część dworu jest parterowa, częściowo podpiwniczona. Do niej w XIX wieku dobudowano zachodnie skrzydło o dwóch kondygnacjach. W okresie międzywojennym dobudowano drewnianą werandę.

W pobliżu dworu stoi stajnia. Całość otacza malownicze historyczne założenie parkowo–ogrodowe z oryginalnymi nasadzeniami.

Do 1945 roku w dworze mieszkały kolejne pokolenia rodu Woźniakowskich. Później przeszedł na własność gminy Koniusza. Obecnie budynek jest opuszczony i mocno zdewastowany.

Dwór w Biórkowie Wielkim - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.