Skocznia narciarska im. Adama Małysza

0

Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle-Malince – skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K 120 i wielkości (HS) 134 m., jedna z dwóch, obok Wielkiej Krokwi w Zakopanem, skoczni dużych w Polsce.

Na trybunie głównej znajdują się 1233 miejsca, oprócz tego zawody może oglądać około 10 tysięcy osób korzystając z miejsc stojących. Obiekt wyposażony jest w nawierzcnię igelitową, sztuczne oświetlenie oraz wyciąg krzesełkowy.

Czytaj dalej

Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle-Malince – skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K 120 i wielkości (HS) 134 m., jedna z dwóch, obok Wielkiej Krokwi w Zakopanem, skoczni dużych w Polsce.

Na trybunie głównej znajdują się 1233 miejsca, oprócz tego zawody może oglądać około 10 tysięcy osób korzystając z miejsc stojących. Obiekt wyposażony jest w nawierzcnię igelitową, sztuczne oświetlenie oraz wyciąg krzesełkowy.

Historia

Malinka (1933-2001)

Pierwsza skocznia w Malince powstała w latach 1932-33 pod przewodnictwem Rudolfa Kowali. Pierwszym jej rekordzistą został Mieczysław Kozdruń, który osiągnął odległość 41 metrów. W 1953 dokonano pierwszej poważnej modernizacji obiektu. Od 1958 rozgrywały się na nim prestiżowe międzynarodowe zawody o Puchar Beskidów. Kolejna przebudowa odbyła się w latach 1966-1967 według wytycznych inżyniera Jerzego Muniaka, projektanta wielu skoczni narciarskich w Polsce.

W 1960 roku, tuż przed wyjazdem na Igrzyska Olimpijskie do Squaw Valley podczas treningu na skoczni w Wiśle bardzo groźnego upadku, którego efektem było złamanie kręgosłupa, doznał Zdzisław Hryniewiecki.

Na fali sukcesów Adama Małysza w 2001 podjęto decyzję o zburzeniu starej konstrukcji obiektu K-105 i wybudowaniu na jej miejscu nowej skoczni narciarskiej o punkcie konstrukcyjnym K-120.

Ostatnie oficjalne zawody na starej skoczni w Malince to Mistrzostwa Polski rozegrane 28 lutego 2001. Wtedy też padł ostatni rekord skoczni - 112,5 m Wojciecha Skupnia. Chwilę później jeszcze dalej skoczył Robert Mateja - 119 m, ale skoku nie ustał i nie został on zaliczony. Ponadto po tej próbie Matei konkurs przerwano i zaczęto od początku, przez co ani rekordowy wynik Skupnia, ani nieustany skok Matei nie widnieją w oficjalnej tabeli wyników zawodów - po restarcie konkursu najdłuższy skok oddał Skupień - 105 m.

Skocznia im. A. Małysza (2008-)

Akt erekcyjny pod budowę skoczni narciarskiej podpisał prezydent Aleksander Kwaśniewski 28 października 2003 roku na wiślańskim rynku. Budowa nowego obiektu od podstaw rozpoczęła się zimą 2004 roku. 5 września 2005 odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego w budynek główny skoczni z udziałem ówczesnego Prezydenta.

Planowaną datę ukończenia budowy zmieniano kilkakrotnie - w sierpniu 2006 podczas prac na stoku osunęła się ziemia, co znacząco przedłużyło przebudowę obiektu. Według ekspertyzy krakowskiej AGH winni katastrofie budowlanej byli projektanci, którzy założyli, że podłoże jest litą skałą, a w rzeczywistości było niestabilnym łupkiem. Na początku 2008 roku wznowiono prace nad zeskokiem i naprawiono efekty katastrofy, prace ostatecznie zakończono latem. Ostateczny koszt budowy skoczni wyniósł 48 mln zł.

Pierwszy skok na nowym obiekcie oddał 17 września 2008 roku Adam Małysz, skacząc na odległość o kilka metrów większą niż punkt K (120 m). Skok nie był oficjalnie mierzony, ani oceniany przez sędziów. W mediach pojawiały się informacje o skoku na 126 m. Dalej miał skoczyć wówczas Piotr Żyła - 130 m, bądź 129 m

W dniach 25 - 28 września 2008 odbyły się otwierające nowy obiekt Letnie Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Podczas mistrzostw skoczni zostało nadane imię Adama Małysza. Pierwszy rekord ustanowił podczas skoków do kombinacji Paweł Słowiok, skacząc na odległość 123 metrów. Mistrzem Polski w konkursie indywidualnym został Małysz, bijąc rekord skoczni - 132,5 m. Dzień później Marcin Bachleda w konkursie drużynowym uzyskał odległość 133,5 m.

W sezonie 2008/2009 na skoczni po raz pierwszy rozegrane zostały zawody Pucharu Kontynentalnego w skokach i kombinacji. Zwycięzcami zawodów skoków zostali Stefan Thurnbichler i Andreas Kofler.

W 2009 roku, w ramach Letniego Pucharu Kontynentalnego, zostały rozegrane finałowe konkursy cyklu. Oba wygrał Marcin Bachleda, przed Adamem Małyszem i Łukaszem Rutkowskim.

19 sierpnia 2010 w kwalifikacjach do pierwszego konkursu LGP w Wiśle, Kamil Stoch wyrównał rekord obiektu, czyli 134,5 m.

W dniach 20-21 sierpnia 2010 w Wiśle-Malince na skoczni imienia Adama Małysza odbyło się Letnie Grand Prix w skokach narciarskich. W pierwszym dniu zawody wygrał Adam Małysz, a w drugim dniu Kamil Stoch.

W dniach 2-3 października 2010r. w Wiśle-Malince na skoczni imienia Adama Małysza odbył się Finał Letniego Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich. Triumfatorem pierwszego i drugiego konkursu został Norweg Anders Fannemel. W sobotę na drugim stopniu podium znajdował się Stefan Hula.

9 stycznia 2013 roku skocznia po raz pierwszy gościła zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Konkurs zakończył się wygraną Andersa Bardala. Szósty był Piotr Żyła, a siódmy Kamil Stoch.

Uwagi

  • Najdłuższy do 2010 roku skok na skoczni w Wiśle-Malince, na odległość 135 m, oddał Maciej Kot podczas treningu przed Mistrzostwami Polski na igelicie 26 września 2008. Rekord nie był uznawany za oficjalny, gdyż skoków treningowych za takowe się nie uważa (z powodu nieoceniania takich skoków przez sędziów).
  • Rekord zimowy skoczni wynosi 139 m i należy do Stefana Krafta. Ustanowiony został 8 stycznia 2013 podczas Kwalifikacji do konkursu Pucharu Świata w Wiśle.
  • Pierwszy skok na nowym obiekcie budowanym w latach 2004-2008 oddał Adam Małysz, jednak odległość tego skoku nie została oficjalnie potwierdzona. Dalej od Małysza skoczył wówczas Piotr Żyła.
  • W 2001 podczas konkursu Mistrzostw Polski Robert Mateja oddał najdłuższy skok w historii dawnej "Malinki" - 119 m. Nie został on uznany za rekord, bowiem skoczek z Zakopanego nie ustał tego skoku.

Zobacz też

  • Letnie Grand Prix w skokach narciarskich w Wiśle

Linki zewnętrzne

  • Historia długości skoku na skoczni Malinka (opracowana przez Marka Siderka, pzn.pl)
  • Fotorelacja z przebiegu budowy skoczni
  • Dane skoczni w serwisie skisprungschanzen.com

Skocznia narciarska im. Adama Małysza - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.