Powiat myszkowski

0

Powiat myszkowski - powiat ziemski w województwie śląskim.

Warto zobaczyć

Zamek królewski w Bobolicach powstał w połowie XIV wieku i stanowił element systemu obronnego Korony Polskiej, powszechnie znanego jako "Orle Gniazda". Obecnie zamek jest rekonstruowany przez prywatnych właścicieli, a w jego wnętrzu znajdują się udostępnione dla turystów komnaty oraz muzeum.
Żarki, Leśniów, Leśniowska
Telefon: +4834 316 10 72
Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin – sanktuarium maryjne w Leśniowie, dzielnicy Żarek w powiecie myszkowskim.
Zamek Mirów został zbudowany za czasów Kazimierza Wielkiego około połowy XIV wieku,choć przypuszcza się, że już wcześniej istniały w tym miejscu drewniano-ziemne zabudowania.
Myszków, Mrzygłód, Królowej Jadwigi 9
Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie - rzymskokatolicki kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mieszczący się w Mrzygłodzie, dzielnicy Myszkowa, najstarsza świątynia w mieście.
Strażnica Przewodziszowice (Strażnica Przewodziszowicka) – ruiny murowanej strażnicy obronnej, znajdujące się w pobliżu wsi Przewodziszowice na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
Zamek Ostrężnik – dawny zamek, obecnie w ruinie, znajdujący się w pobliżu niewielkiej osady Ostrężnik, na wschód od drogi wojewódzkiej nr 793 łączącej Janów i Żarki, w odległości ok. 6 km od Janowa. Ruiny znajdują się w lesie na wzgórzu.
Strażnica Suliszowice (Strażnica w Suliszowicach) – ruiny murowanej strażnicy obronnej, znajdujące się w pobliżu wsi Suliszowice na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
Zamek w Koziegłowach – zamek w pobliżu miejscowości Koziegłowy w województwie śląskim, zlokalizowany nad rzeczką Sarni Stok i obecnie zachowany w formie ruiny. Stanowił ośrodek zarządu dóbr klucza koziegłowskiego w księstwie siewierskim.
Myszków, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 7
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Myszkowie – parafia rzymskokatolicka w Myszkowie, dekanatu Myszków, archidiecezji częstochowskiej. Została utworzona w 1911 roku. Kościół parafialny wybudowany w latach 1908-1930, konsekrowany w 1935 roku.