Powiat będziński

0

Powiat będziński - powiat ziemski w województwie śląskim.

Warto zobaczyć

Królewski Zamek Będziński – średniowieczna warownia obronna wzniesiona przez Kazimierza Wielkiegona pograniczu Małopolski i Śląska, na wzgórzu nad Czarną Przemszą
Będzin, Gzichów, Generała Karola Świerczewskiego 15
Pałac Mieroszewskich (nazywany również Pałacem Gzichowskim) to barokowo-klasycystyczny pałac rodu Mieroszewskich położony w Gzichowie, dzielnicy Będzina przy ulicy Świerczewskiego 15.
Zamek w Siewierzu – początkowo w Siewierzu będącym od XIII wieku siedzibą kasztelanii mieściła się warownia siedziba kasztelana prawdopodobnie usytuowana przy osadzie położonej wokół zachowanego do dziś romańskiego kościoła pod wezwaniem św.
Sławków, Kościelna 26
Kościół św. Mikołaja pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zwany potocznie kościołem sławkowskim - jeden z zabytków miasta Sławkowa (województwo śląskie), kościół dekanalny.
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Siewierzu – świątynia rzymskokatolicka w Siewierzu, jeden z najstarszych kościołów w Polsce. Do XV w. kościół parafialny, później filialny, obecnie pełni funkcję kaplicy cmentarnej.
Siewierz, Tadeusza Kościuszki 12
Kościół św. Macieja Apostoła w Siewierzu - świątynia rzymskokatolicka w Siewierzu w stylu barokowo - klasycystycznym.
Las Grodziecki (lasek grodziecki) – niewielki kompleks leśny na terenie Będzina w dzielnicy Grodziec, należący do nadleśnictwa Siewierz (leśnictwo Grodziec). Usytuowany jest pomiędzy dzielnicami: Grodziec, Łagisza i Gzichów.
Będzin, Grodziec, Adama Mickiewicza 2
Pałac Ciechanowskich - klasycystyczny pałac rodu Ciechanowskich położony w Grodźcu, dzielnicy Będzina przy ulicy Mickiewicza.
Będzin, Grodziec, Wolności 295
Kościół parafialny pw. św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu - wybudowano i rozbudowano w latach 1726-1932. Jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu.