Bazylika mniejsza pod wezwaniem św. Wojciecha w Mikołowie – budowla wybudowana w stylu neoromańskim w latach 1843-1861. We wnętrzu świątyni znajdują się m.in. obrazy Męki Pańskiej pędzla Jana Bochenka z 1868 roku oraz XIX-wieczne witraże z tzw. szkoły krakowskiej.
Kościół św. Mikołaja – zabytkowy drewniany kościół, znajdujący się w Borowej Wsi, dzielnicy Mikołowa. Jest kościołem parafialnym w dekanacie Mikołów w archidiecezji katowickiej.
Kościół św. Wojciecha i Matki Boskiej Śnieżnej, potocznie nazywany starym kościołem, jest to najstarszy, zachowany kościół w Mikołowie. Pierwszy kościół powstały w latach 1260-1270, został przebudowany w stylu późnogotyckim. Do czasu wybudowania nowego kościoła nosił on wezwanie tylko św. Wojciecha.
Ratusz w Mikołowie - mikołowski ratusz położony jest przy zachodniej pierzei Rynku. Został wybudowany w latach 1870 - 1872 w stylu neorenesansowym. Wyglądem przypomina zamek. Obecnie w Budynku mieści się Urząd Miasta.
Kościół Świętego Mikołaja w Mikołowie-Bujakowie – rzymskokatolicki kościół parafialny w Mikołowie, w dzielnicy Bujaków, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Mikołów archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy księdza Górka. Stanowi Sanktuarium Matki Bożej Bujakowskiej.
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Mikołowie-Paniowach – rzymskokatolicki kościół parafialny w Mikołowie, w dzielnicy Paniowy, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Mikołów archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Staromiejskiej.
Kościół Świętego Wawrzyńca w Mikołowie-Mokrem – rzymskokatolicki kościół parafialny w Mikołowie, w dzielnicy Mokre, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Mikołów archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Zamkowej.