Bazylika św. Antoniego Padewskiego w Rybniku – kościół w śródmieściu w Rybniku zbudowany w latach 1903-1906. W 1993 r. papież Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Bazylika ta była jednym z kościołów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.
Rynek w Rybniku – wytyczony podczas lokacji miasta (XIII - XIV w.) na miejscu dawnego stawu. Aż do końca XVIII stulecia zabudowany domami drewnianymi, budynki murowane pojawiły się dopiero u schyłku XVIII w., głównie po zakupie państwa rybnickiego przez rząd pruski (1788).
Stary Ratusz w Rybniku - klasycystyczny budynek z wieżą zegarową nad osią centralną, wzniesiony w 1822 roku z inicjatywy burmistrza Antoniego Żelazko, piętrowy, murowany, prostokątny, 5-osiowy. Wnętrza, parter i wejście częściowo przekształcone.
Kościół ewangelicko-augsburski w Rybniku – kościół parafii ewangelicko-augsburskiej w Rybniku. Mieści się przy ulicy Miejskiej, w Rybniku, w województwie śląskim.
Kościół Świętego Wawrzyńca w Rybniku – rzymskokatolicki kościół parafialny w Rybniku, w dzielnicy Ligota - Ligocka Kuźnia, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Boguszowice archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Wolnej.
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach to parafia erygowana dekretem ks. administratora Augusta Hlonda z 29 lipca 1925 roku. Przedtem stanowiła część parafii rybnickiej.
Kościół Świętej Katarzyny i Matki Bożej Różańcowej w Rybniku – rzymskokatolicki kościół parafialny w Rybniku, w dzielnicy Wielopole, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Golejów archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Górnej.
Kościół akademicki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rybniku – rzymskokatolicki kościół akademicki w Rybniku. Należy do dekanatu Rybnik archidiecezji katowickiej. Mieści się przy ulicy Gliwickiej. To najmniejszy a zarazem najstarszy kościół w Rybniku.