Szpital Bożego Grobu

0

Szpital Bożego Grobu zbudowany we Wrocławiu ok. 1411 roku przy zbiegu obecnych ul. Św. Mikołaja i Kazimierza Wielkiego. Na przełomie XV i XVI wieku był największym szpitalem we Wrocławiu: odnotowano w nim w tym okresie moment, w którym przebywało tam 112 pacjentów. Pierwotnie gotycki, później przebudowany w stylu klasycystycznym w formie, która zachowała się do dziś.

Szpital początkowo nazywany był ogólnym, ale po kilkudziesięciu latach zyskał sobie miano dziecięcego i stał się jedyną tego typu placówką w Europie Środkowej.

W okresie po II wojnie światowej mieściła się tu szkoła (pod koniec lat 90. Zespół Szkół Specjalnych). Budynek przebudowano w latach 2007-2008 na biurowiec. Prace budowlane poprzedzone zostały – głównie w podziemiach – pracami archeologicznymi, podczas których odnaleziono m.in. belkę pełniącą niegdyś rolę szyldu z napisem Kinderhospital zum heiligen Grabe („Szpital dziecięcy Bożego Grobu”).

Szpital Bożego Grobu - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.