Śląskie - Kopalnie

Zabytkowa Kopalnia Rud Srebronośnych – w Tarnowskich Górach to podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych, założonej w triasowych dolomitach i wapieniach. Od 2004 pomnik historii.
Kopalnia Węgla Kamiennego "Grodziec" w Będzinie – zakład górniczy czynny w latach 1899-1998, ostatecznie zlikwidowany w 2001 roku. Znajduje się w dzielnicy Grodźcu przy ulicy Barlickiego, w pobliżu granicy administracyjnej z miastem Wojkowice.
Sztolnia Czarnego Pstrąga – 600-metrowy fragment najdłuższej w rejonie Tarnowskich Gór sztolni odwadniającej zw. Głęboką Sztolnią Fryderyka, należącej do założonej w 1784 r. kopalni Fryderyk (niem. Friedrichs-Grube, w późniejszym okresie nazwa została zmieniona na Kościuszko).
Kopalnia Węgla Kamiennego Rydułtowy-Anna – kopalnia węgla kamiennego znajdująca się na terenie Rydułtów i Pszowa w powiecie wodzisławskim. Kopalnia należy do Kompanii Węglowej, siedzibą zakładu są Rydułtowy.
Zabrze, 3 Maja 93
Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego "Guido" utworzona na terenie Zabrza.
Katowice, Chorzowska
Gottwald – kopalnia węgla kamiennego znajdująca się w Katowicach, dzielnicy Dąb, w okolicach dzisiejszych ul. Chorzowskiej i ul. Jana Nepomucena Stęślickiego. Obecnie kopalnia nie istnieje.
Kopalnia Węgla Kamiennego Saturn (od 1989; pierwotnie KWK Milowice, po 1976 KWK Czerwona Gwardia) – kopalnia węgla kamiennego znajdująca się w Czeladzi przy ulicy Dehnelów 2, w północnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Od 2004 jest w stanie likwidacji.
Kopalnia Węgla Kamiennego Silesia – kopalnia węgla kamiennego znajdująca się na terenie Czechowic-Dziedzic. Obszar górniczy obejmuje również tereny miasta Pszczyna oraz gmin Goczałkowice-Zdrój, Bestwina i Miedźna.