Powiat żagański - Atrakcje

Strony

Żagań, Szprotawska 4
Pałac Lobkowitzów w Żaganiu (obecnie Żagański Pałac Kultury) – barokowy pałac położony w południowo-wschodniej części Żagania, przy ulicy Szprotawskiej 4. Najokazalszy i największy gmach przy tej ulicy. Obecny wygląd nie jest pierwotny; pałac był kilkakrotnie przebudowywany i remontowany.
Ratusz w Żaganiu – wieża ratuszowa jest pozostałością ratusza usytuowanego pierwotnie w Rynku, a w XVI wieku przeniesionego na zachodnią pierzeję zabudowy mieszkalnej. Usytuowana jest pośrodku Rynku.
Obecnie zachowane najstarsze fragmenty szprotawskiego ratusza pochodzą najdalej z XIV wieku. Jednak daty jego budowy należy upatrywać w wieku XIII, niedługo po ukonstytuowaniu się na prawie niemieckim miasta Szprotawy ok. roku 1260.
Pałac w Chichach – zbudowano w 1718 roku w bezpośrednim sąsiedztwie potoku Iławka, najprawdopodobniej w miejscu starszej rycerskiej siedziby mieszkalnej. Już w 1539 roku jest mowa o Franciszku von Nechern, do którego należała część tej miejscowości.
Bunkier atomowy Szprotawa typ „Monolit” – bunkier zlokalizowany na północnej rubieży Borów Dolnośląskich w tzw. obiekcie specjalnym byłego sowieckiego lotniska wojskowego Szprotawa-Wiechlice.
Żagań, pl. Słowiański
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Żaganiu – rzymskokatolicki kościół filialny należący do żagańskiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mieści się w Żaganiu, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Żagań diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Szprotawa, Koszarowa 13
Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Szprotawie – cerkiew greckokatolicka w Szprotawie, w województwie lubuskim. Jest to świątynia mieszcząca się w budynku pokoszarowym z początku XX wieku (poświęcona 21 sierpnia 1993). Mieści się przy ulicy Koszarowej 13.
Kościół Świętego Krzyża w Żaganiu – rzymskokatolicki kościół filialny należący do żagańskiej parafii św. Józefa. Mieści się w Żaganiu, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Żagań diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Szprotawa, Świerczewskiego 10
Brama Żagańska jedna z dwóch bram miejskich, obok Bramy Głogowskiej, usytuowana w południowej części dawnych murów obronnych na zakończeniu ul. Świerczewskiego (niegdyś Neustrasse).

Strony