Powiat nowosądecki - Zabytki architektury

Strony

Zamek w Muszynie – ruiny średniowiecznego zamku w Muszynie w powiecie nowosądeckim w województwie małopolskim.
Kościół Matki Boskiej Różańcowej w Przydonicy – drewniana świątynia w Przydonicy w województwie małopolskim, w diecezji tarnowskiej. Jest jednym z zabytków na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.
Zamek w Rożnowie – kompleks zabytkowych obiektów obronnych nad Dunajcem we wsi Rożnów w powiecie nowosądeckim w województwie małopolskim, obejmujący ruiny średniowiecznego zamku rycerskiego, pierwotnie z XIV wieku (tzw. zamek górny), i renesansowe fortyfikacje z XVI wieku (tzw. zamek dolny).
Kościół parafialny pw. Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta w Tropiu – kościół romański z przełomu XI/XII w. Jeden z najstarszych w Małopolsce. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych - województwo małopolskie (pol.). 30 września 2014. .
Zamek w Rytrze – ruiny średniowiecznego zamku na wzgórzu koło wsi Rytro w powiecie nowosądeckim w województwie małopolskim.
Ratusz w Grybowie – niewielki prostokątny budynek usytuowany jest w północnej pierzei wydłużonego, pochyłego grybowskiego rynku, przy ruchliwej drodze przelotowej Gorlice–Nowy Sącz. Ratusz jest wbudowany między zabytkowe kamienice.
Cerkiew św. Michała Archanioła w Polanach - drewniana cerkiew greckokatolicka, obecnie kościół rzymskokatolicki z zachowanym kompletnym wyposażeniem, włącznie z ikonostasem.
Cerkiew św. Dymitra w Roztoce Wielkiej - dawna drewniana cerkiew greckokatolicka z 1819 roku z niemal pełnym wyposażeniem, obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Cerkiew św. Dymitra w Boguszy zbudowano w 1856 r., na miejscu poprzedniej. Była wielokrotnie remontowana, m.in. w roku 1926 i w latach 1963-65. Cerkiew ta jest jednym z 237 obiektów znajdujących się na Szlaku architektury drewnianej w Województwie Małopolskim.
Cerkiew pw. śś. Kosmy i Damiana w Bereście zbudowano w 1842. Jest to cerkiew łemkowska, typ północno-zachodni, wariant młodszy, orientowana, drewniana, konstrukcji zrębowej. Trójdzielna: prezbiterium zamknięte trójbocznie, szersza kwadratowa nawa i prostokątny babiniec.
Parafia św. Michała Archanioła w Wierchomli Wielkiej – parafia znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Piwniczna. Obejmuje Wierchomle Wielką i Wierchomle Małą. Patroni parafii: święty Michał Archanioł św. Maksymilian Kolbe
Krynica-Zdrój, Słotwińska 50
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krynicy-Zdroju – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Krynica-Zdrój. Erygowana w 1981. Jest najmłodszą parafią w mieście. Mieści się przy ulicy Słotwińskiej.
Cerkiew Opieki Bogurodzicy w Maciejowej - dawna cerkiew greckokatolicka, drewniana, trójdzielna w stylu zachodniołemkowskim, z wieżą konstrukcji słupowej i izbicą.
Krynica-Zdrój, Krynica Dolna, Józefa Ignacego Kraszewskiego 181a
Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krynicy-Zdroju - świątynia greckokatolicka wybudowana w latach 1872 – 1875.
Kościół św. Jakuba Apostoła w Podegrodziu – kościół parafialny znajdujący się w Podegrodziu.
Tylicz, Konfederatów Barskich
Cerkiew św. św. Kosmy i Damiana w Tyliczu - dawna greckokatolicka cerkiew w Tyliczu.

Strony