Powiat nowotarski - Zabytki architektury

Strony

Zamek Dunajec – średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek, na obszarze Polskiego Spisza lub Zamagurza (Pieniny Spiskie). Zamek ten został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV w.
Ludźmierz, Jana Pawła II 124
Sanktuarium w Ludźmierzu – sanktuarium maryjne z figurką Matki Boskiej Ludźmierskiej, nazywanej Gaździną Podhala.
Parafia św. Jana Chrzciciela w Orawce - zabytkowy kościół parafialny w Orawce, w województwie małopolskim. Jeden z punktów szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.
Zamek w Czorsztynie (niem. Sub-Arx Oberschloss, Arx Czorstein) – ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, położone na wzgórzu nad Dunajcem w granicach Pienińskiego Parku Narodowego.
Dębno, Kościelna 42
Kościół św. Michała Archanioła – gotycki, drewniany kościół parafialny w Dębnie Podhalańskim w powiecie nowotarskim, wpisany wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zamek Pieniński – ruiny zamku położonego w Karpatach polskich, pod wierzchołkiem Zamkowej Góry (799 m n.p.m.) w Pieninach Właściwych.
Ratusz w Nowym Targu – budynek wybudowany w połowie XIX wieku w stylu pseudoklasycystycznym. Jest to budowla dwukondygnacyjna, posiada wieżę zegarową z przeszkloną latarnią, nakrytą hełmem z iglicą. Mieści się pośrodku Rynku. Budynek stoi na miejscu wcześniejszego drewnianego ratusza.
Kościół św. Marii Magdaleny - mieszczący się przy ulicy Władysława Orkana 8. Wybudowany w stylu neogotyckim, w latach 1902-1908. Do budowy kościoła przystąpiono z chwilą, gdy stary, drewniany kościół (obecnie Muzeum im. Orkana) stał się niewystarczający dla potrzeb rozrastającej się parafii.
Jabłonka, Jana Pawła II 20
Parafia Przemienienia Pańskiego w Jabłonce - parafia należąca do dekanatu Jabłonka archidiecezji Krakowskiej. Obecnie proboszczem jest ks. mgr Kazimierz Czepiel.
Kościół św. Antoniego Padewskiego w Sieniawie – zabytkowy kościół drewniany z połowy XVIII wieku, położony w Sieniawie, w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Raba Wyżna.
Kościół Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem – gotycki kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych, wzniesiony w I połowie XIV wieku. Siedziba Parafii Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem. Jest to unikatowy przykład gotyckiej architektury sakralnej.
Szlachtowa, Jana Pawła II 27
Kościół Matki Boskiej Pośredniczki Łask w Szlachtowej – rzymskokatolicki kościół parafialny w Szlachtowej. Wzniesiony w latach 1895–1920 jako cerkiew greckokatolicka.
Parafia pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Krościenko nad Dunajcem. Erygowana w XVI wieku. Mieści się pod numerem 102. Prowadzą ją księża diecezjalni.
Szczawnica, Jana Wiktora 1a
Kościół św. Wojciecha w Szczawnicy – świątynia rzymskokatolicka w Szczawnicy, wybudowana w stylu neogotyckim w latach 1882-1892 (projektant Eliasz Radziszewski). Wewnątrz bogata polichromia z 1923 roku.
Parafia św. Mikołaja w Tylmanowej – parafia rzymskokatolicka, znajdująca się w diecezji tarnowskiej, w dekanacie Krościenko nad Dunajcem.
Grywałd, Kościelna
Kościół św. Marcina w Grywałdzie – gotycki, drewniany kościół parafialny pw. św. Marcina, wzniesiony w II połowie XV wieku, na miejscu wcześniejszej świątyni. Podanie głosi, że jeszcze wcześniej w tym właśnie miejscu znajdowała się pogańska gontyna.
Kaplica Przemienienia Pańskiego w Krościenku nad Dunajcem – kaplica w Krościenku nad Dunajcem, przy ulicy św. Kingi, naprzeciw nowego cmentarza parafialnego. Najstarszy obiekt przy tej ulicy.

Strony