Powiat brzeski - Zabytki architektury

Strony

Zamek Tropsztyn – rekonstrukcja zamku obronnego wzniesiona na stromym półwyspie oblanym z trzech stron rzeką Dunajec w gminie Czchów. Historia zamku jest związana z położoną po przeciwległej stronie rzeki wsią Tropie.
Bazylika św. Marii Magdaleny i św. Stanisława – sanktuarium znajdujące się w Szczepanowie, k. Tarnowa, które 20 czerwca 2003 roku zostało ogłoszone bazyliką mniejszą.
Zamek w Dębnie – późnogotycka budowla wzniesiona w latach 1470-1480 przez kanclerza wielkiego koronnego, kasztelana krakowskiego Jakuba z Dębna.
Brzesko, Götza-Okocimskiego 6
Pałac Goetza – dawna siedziba Goetzów Okocimskich, właścicieli i twórców Browaru Okocim, znajdująca się w Brzesku-Okocimiu.
Zamek w Czchowie – ruiny zamku w Czchowie na wzgórzu nad Dunajcem w powiecie brzeskim w województwie małopolskim.
Brzesko, Fryderyka Chopina 2
Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Brzesku sięga początków miasta Brzeska (XIV w.). Podobno pierwszy kościół został wzniesiony około 1400 r., o czym wspomina Jan Długosz w swych kronikach.
Kościół Nawiedzenia NMP w Iwkowej – kościół z XV wieku znajdujący się w Iwkowej (gmina Iwkowa, powiat brzeski, województwo małopolskie), na terenie diecezji tarnowskiej.
Pomnik św. Floriana – wzniesiono w Brzesku w 1731 r. Po pożarze miasta w 1904 roku został odrestaurowany i ustawiony w 1906 r. na środku Rynku Starego Miasta (dzisiejsze ścisłe centrum). Ostatnie prace restauratorskie poczyniono kilka lat temu.
Kościół pw. św. Małgorzaty Panny i Męczenniczki – gotycki kościół parafialny w Dębnie w powiecie brzeskim, zbudowany na przełomie XV i XVI wieku.
Dwór w Dołędze – drewniana siedziba wiejska w miejscowości Dołęga wzniesiona w połowie XIX wieku. Posiada typowe cechy dworu polskiego, jest zbudowany na planie podkowy. Związany z powstaniem styczniowym, oraz operacjami Most II i Most III z czasów II wojny światowej.
Szczurowa, Rynek 10
Telefon: +48146714646
Kaplica grobowa Jastrzębskich – kaplica znajdująca się w pobliżu głównego wejścia na cmentarz parafialny w Dębnie. Powstała w 1906 roku z fundacji Marii Dębińskiej z rodziny Jastrzębskich. Została wzniesiona w stylu neogotyckim według projektu architekta Jana Sas-Zburzyckiego.

Strony