Polska - Budynki

Strony

Legenda głosi, iż w tym właśnie budynku przetrzymywana była żona hrabiego Adolfa Magnusa von Hoyma hrabina Anna Konstancja von Brockdorf czyli słynna z powieści Kraszewskiego hrabina Cosel – kochanka, a właściwie faworyta Augusta II Mocnego. Czy tak było w istocie?
Łódź, Helenówek, Krajowa 15
Żydowski sierociniec w Helenówku – dawny sierociniec znajdujący się przy obecnej ul. Krajowej 15 w Łodzi; dawniej "osada Fabianka 6".
Poznań, Józefa Strusia 3
Kamienica Margarety Grüder - jedna z najokazalszych realizacji kamienicowych na terenie poznańskiego Łazarza, zlokalizowana przy ul. Strusia 3/3a (dawniej: Parkowa), niedaleko od ul. Głogowskiej.
Kraków, Rynek Główny 3
Sukiennice w Krakowie – zabytkowy budynek sukiennic znajdujący się w centralnej części Rynku Głównego w Krakowie.
Warszawa, Belwederska 49
Ambasada Rosji w Polsce (Посольство России в Польше) – rosyjska placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie, przy ul. Belwederskiej 49.
Kraków, Rynek Główny
Wielka Waga (tzw. Waga Ołowiowa) – nieistniejący już jeden z dwóch budynków wagi miejskiej w Krakowie. Wielka Waga początkowo była prawdopodobnie budowlą drewnianą (pierwsze wzmianki pochodzą z 1302 roku), jednak w drugiej połowie XIV wieku przebudowana została na budowlę murowaną.
Kamienica Pod Gryfami - kamienica na wrocławskim Rynku (Rynek 2), wybudowana pod koniec XVI w.
Zawiercie, Bohaterów Westerplatte 33
Telefon: +48 32 672 3 991
Budynek administracji – gmach nr 8, wchodzący w skład zabudowy Wzgórza Wawelskiego. Wybudowano go w 1946 r. na miejscu wyburzonego domu rekonwalescentów wojennych. Znajdują się tu biura Państwowych Zbiorów Sztuki, a dawniej także Kierownictwa Odnowienia Zamku Królewskiego.
Kamienica Maxa Zweiningera w Bydgoszczy – kamienica położona w Bydgoszczy przy ul. Focha 2, na rogu Gdańskiej.
Amfiteatr opolski - Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu - amfiteatr powstały z inicjatywy prezydenta Opola Karola Musioła. Zaprojektowany przez Floriana Jesionowskiego, stał się jednym ze znanych symboli miasta.
Kamienica Pod Błękitnym Słońcem – średniowieczna kamienica na wrocławskim Rynku, gruntownie zmodernizowana w 1670 roku przez jej ówczesnego właściciela Georga Miltnera.
Warszawa, Krakowskie Przedmieście 24/26/28
Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego - klasycystyczny budynek zlokalizowany na terenie kampusu centralnego Uniwersytetu Warszawskiego, przy ulicy Krakowskie Przedmieście 26/28, w ciągu Traktu Królewskiego.
Katowice, Henryka Jordana 18
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – jednostka organizacyjna Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach położona przy ul. Henryka Jordana w Katowicach i sąsiadująca przez ul. Wita Stwosza z Archikatedrą Chrystusa Króla. Wydział powstał w listopadzie 2000 r.

Strony