Amfiteatr Tysiąclecia

0

Amfiteatr opolski - Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu - amfiteatr powstały z inicjatywy prezydenta Opola Karola Musioła. Zaprojektowany przez Floriana Jesionowskiego, stał się jednym ze znanych symboli miasta.

Od czerwca 1963, oprócz 1982 i 2010 roku, odbywa się tutaj Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej.W amfiteatrze działa Narodowe Centrum Polskiej Piosenki.

Amfiteatr zbudowany został na miejscu najstarszej słowiańskiej osady w Opolu, gdzie prowadzone były przez wiele lat badania wykopaliskowe, w wyniku których odkryto dobrze zachowane drewniane konstrukcje budynków oraz drewniane moszczenia ulic. Zgodnie z postulatami archeologów na tym miejscu miało powstać muzeum, w którym miały być prezentowane zakonserwowane pozostałości najstarszej zabudowy Opola.

W 2009 roku rozpoczęły się prace budowlane. Na wiosnę 2011 r. obiekt został całkowicie przebudowany a widownia liczy obecnie 3653 miejsc siedzących, przed przebudową było to aż prawie 4800 miejsc.

Amfiteatr Tysiąclecia - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.