Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

0

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – muzeum założone w 2007 roku w Opolu w celu zachowania dokumentów i pamiątek związanych z Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki w Opolu.

Czytaj dalej

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – muzeum założone w 2007 roku w Opolu w celu zachowania dokumentów i pamiątek związanych z Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki w Opolu.

Opis muzeum

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu jest instytucją kultury prowadzącą działalność dotyczącą gromadzenia, katalogowania, konserwowania i udostępniania zbiorów dotyczących polskiej piosenki. Muzeum Polskiej Piosenki jest jedyną instytucją w Polsce, której głównym celem jest utworzenie centrum informacji na temat polskiej piosenki, a także ochrona jej dorobku.

Siedziba dyrektora muzeum mieści się na pl. Kopernika 1, jednak miejsce docelowe muzeum (z multimedialną wystawą), gdzie zwiedzający mogą bezpośrednio zobaczyć pamiątki związane z polską piosenką, znajduje się pod miejscami przeznaczonymi dla widowni na terenie Amfiteatru Tysiąclecia w Opolu.

Historia

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zostało powołane 29 listopada 2007 roku w celu przechowywania informacji i pamiątek dotyczących opolskiego festiwalu.

8 czerwca 2009 roku ogłoszono akcję pod hasłem Piosenka ma swoje historie, której celem było gromadzenie pamiątek związanych z polską piosenką. Udział w niej wzięły m.in. osoby prywatne, instytucje kultury, organizatorzy festiwali, muzycy, kompozytorzy. Dzięki ich pomocy pozyskano m.in. płyty CD, rękopisy, fotografie, plakaty, instrumenty muzyczne, kostiumy.

Pierwsza wystawa czasowa w muzeum została otwarta 3 grudnia 2009 roku i nosiła nazwę: "Grunt to bunt. Polska muzyka młodzieżowa w latach 1956-1989". Została ona poświęcona narodzinom i rozwojowi rock and rolla w Polsce. W muzeum odbyło się również kilka wystaw plenerowych. Od października 2009 roku w muzeum organizowane są cykliczne spotkania ze znanymi ludźmi polskiej piosenki, jak również z ich rodzinami i spadkobiercami. Ich celem jest popularyzacja wiedzy na temat polskiej piosenki. Gośćmi muzeum byli m.in.: Danuta Grechuta - żona Marka Grechuty, Halina Kunicka, Krystyna Prońko, Ania Rusowicz, Irena Santor, Lech Janerka, Bogusław Mec, Marek Niedźwiecki, Jan Pietrzak i Tadeusz Woźniak.

Zbiory

Zbiory muzeum zostały podzielone na trzy części:

  • Dział Oświatowo-Wystawienniczy
  • Dział Dokumentacyjno-Archiwalny
  • Dział Informatyczny

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.