Muzeum Współczesne Wrocław

0

Muzeum Współczesne Wrocław (MWW) — miejska, samorządowa instytucja kultury powołana przez Radę Miejską Wrocławia 10 lutego 2011 roku, a otwarta 2 września 2011 roku mająca na celu wystawianie, popularyzowanie i gromadzenie zbiorów sztuki współczesnej. Obecna, tymczasowa siedziba mieści się przy Placu Strzegomskim, w schronie przeciwlotniczym wybudowanym dla ludności cywilnej w 1942 według projektu Richarda Konwiarza. Działalności wystawiennicza MWW skupia się na przedstawianiu sztuki współczesnej i sztuki wrocławskiej II połowy XX wieku. MWW koncentruje się także na edukacji i programach społecznych skierowanych do mieszkańców Wrocławia.

Dyrektorką MWW jest Dorota Monkiewicz – krytyczka sztuki, kuratorka, współautorka Koncepcji Programowej Muzeum Współczesnego Wrocław oraz wielu publikacji dotyczących sztuki współczesnej.

Czytaj dalej

Muzeum Współczesne Wrocław (MWW) — miejska, samorządowa instytucja kultury powołana przez Radę Miejską Wrocławia 10 lutego 2011 roku, a otwarta 2 września 2011 roku mająca na celu wystawianie, popularyzowanie i gromadzenie zbiorów sztuki współczesnej. Obecna, tymczasowa siedziba mieści się przy Placu Strzegomskim, w schronie przeciwlotniczym wybudowanym dla ludności cywilnej w 1942 według projektu Richarda Konwiarza. Działalności wystawiennicza MWW skupia się na przedstawianiu sztuki współczesnej i sztuki wrocławskiej II połowy XX wieku. MWW koncentruje się także na edukacji i programach społecznych skierowanych do mieszkańców Wrocławia.

Dyrektorką MWW jest Dorota Monkiewicz – krytyczka sztuki, kuratorka, współautorka Koncepcji Programowej Muzeum Współczesnego Wrocław oraz wielu publikacji dotyczących sztuki współczesnej.

Założenia programowe i kolekcja

Program wystawienniczy MWW koncentruje się na promowaniu oraz popularyzowaniu lokalnych, progresywnych i najnowszych zjawisk sztuki współczesnej. Muzeum w koncepcji programowej odwołuje się do tradycji konceptualnej, akcjonizmu, „strukturalistów” wrocławskich, foto-medializmu, performansu i pogranicza teatru, dolnośląskiej tradycji sztuk stosowanych oraz wrocławskiej tradycji muzealnej. Kolekcja MWW tworzona jest od 2011 roku. W skład kolekcji muzealnej wchodzą prace współczesnych artystów wrocławskich i polskich. W kolekcji znajdują się prace m.in. Carolee Schneemann ,Karol Radziszewski ,Anna Molska, Hubert Czeperok , Stanisław Dróżdż ,Michał Diament ,Włodzimierz Borowski ,Wanda Gołkowska ,Dora Maurer ,Allan Sekula. Szczególny nacisk w kolekcji kładziony jest również na artystów neoawangardy wrocławskiej (Jan Chwałczyk, Natalia LL). W zbiorach MWW znajduje się także depozyt kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, która w swoich zbiorach posiada prace artystów związanych z polskim neoawangardowym środowiskiem artystycznym oraz dzieła polskiej sztuki współczesnej. Kolekcja ta koncentruje się na gromadzeniu prac właściwych dla tradycji artystycznych Wrocławia m.in. ruchu sensybilistów z lat 50., wrocławskiego środowiska sztuki konceptualnej z lat 60. i 70. oraz zjawisk artystycznych związanych z ruchami wolnościowymi lat 80. i przemianami początku lat 90 oraz nowych zjawisk sztuki współczesnej. W zbiorach DTZSP znajdują się m.in. prace artystów: Andrzej Lachowicz,Natalia LL, Stanisław Dróżdż,Zdzisław Jurkiewicz , Maria Michałowska, Archiwum Jerzego Ludwińskiego, Wanda Gołkowska, Zygmunt Rytka,Józef Robakowski ,Jerzy Truszkowski, Andrzej Dudek-Dürer, Grupa LUXUS, Laura Pawela, VALIE EXPORT, Grupa Sędzia Główny, Mirosław Bałka.

Misja

Misją MWW jest rozwijanie relacji społecznych wobec sztuki współczesnej, budowanych dzięki działalności wystawienniczej, edukacyjnej, powiększaniu kolekcji oraz stwarzaniu przyjaznych warunków uczestnictwa w sztuce. Atrakcyjne i współczesne sposoby prezentacji będą skierowane do zróżnicowanych wiekowo i społecznie grup. Równorzędnym do przestrzeni wystawienniczej, jest przestrzeń komunikacyjna muzeum wirtualnego, pozwalająca na kontakt i integrację społeczności. Praca nad współczesnością jest wyróżnikiem tej koncepcji. Idea oparcia instytucji Muzeum Współczesnego Wrocław na koncepcji Muzeum Sztuki Aktualnej we Wrocławiu Jerzego Ludwińskiego z 1966 roku kontynuuje pomysł stworzenia miejsca będącego katalizatorem współczesnych tendencji i postaw w sztuce.

Historia

Muzeum Współczesne Wrocław (w skrócie MWW) zostało powołane w dniu 10.02.2011 roku. Muzeum prowadzi działalność na podstawie statutu nadanego przez Radę Miejską Wrocławia. Program i misja muzeum zostały sformułowane w koncepcji programowej MWW autorstwa Piotra Krajewskiego i Doroty Monkiewicz.

2.09.2011 roku Muzeum rozpoczęło swoją działalność w tymczasowej siedzibie – w schronie przy pl. Strzegomskim. Otwarcie muzeum zainaugurowała wystawa Zbigniewa Gostomskiego pt. "Zaczyna się we Wrocławiu" oraz piknik skierowany do mieszkańców Wrocławia.

Tymczasowa siedziba

Schron przy placu Strzegomskim jest największym i jednym z czterech powstałych w latach 40-stych w Breslau naziemnych schronów przeciwlotniczych zaprojektowanych przez Richarda Konwiarza- niemieckiego architekta autora projektu m.in. Stadionu Olimpijskiego. W czasie obrony miasta mieścił się w nim szpital polowy. Schrony niemieckiego architekta nawiązywały do stylu imperialnego i do architektury napoleońskiej. Po 1989 roku w budynku i przyległym parterowym budynku mieściły się magazyny i sklepy usługowe. W 2009 roku odnowiono elewację schronu według projektu pracowni Romana Rutkowskiego i zrealizowano na fasadzie budynku mural przedstawiający pracę artysty i poety konkretnego Stanisława Dróżdża pt. „Klepsydra” z 1967 roku. Schron to sześciokondygnacyjny budynek o konstrukcji żelbetowej, ściany zewnętrzne obiektu mają ponad metr grubości, a strop półtora metra. Na potrzeby adaptacji obiektu na tymczasową siedzibę MWW w 2011 roku konieczne było wyburzenie ścian działowych i stropów międzykondygnacyjnych aby przystosować budynek do celów ekspozycyjnych. Nowymi elementami przebudowy są także kratownice otwierające wnętrze schronu w pionie będące pozostałością po wtórnym szybie towarowym. Na dachu obiektu powstał taras i cylindryczny przeszklony pawilon, który mieści kawiarnię z panoramicznym widokiem na okolicę: Cafe Muzeum. W środkowym pierścieniu wstawiono szyb windowy. Adaptację schronu na MWW przeprowadziły dwa zespoły architektów z pracowni: CH+ Architekci i VROA Architekci. SARP przyznało wyróżnienie Nagrody Roku 2011 za przebudowę obiektu schronu przeciwlotniczego na tymczasową siedzibę Muzeum Współczesnego Wrocław. W przestrzeni 1 piętra muzeum, powstał Beautiful Tube - designerska realizacja Sabiny Lang i Daniela Baumanna, szwajcarskich artystów duetu L/B. Projekt został pomyślany jako przestrzeń kontrastująca z pozostałymi pomieszczeniami Muzeum, ulokowanego w schronie przeciwlotniczym z czasów drugiej wojny światowej, nie tylko w sensie estetycznym, ale także akustycznym. W monumentalną, surową artykulację betonowych ścian środkowego pierścienia schronu wbudowano konstrukcję zacieśniająca tę przestrzeń w miękkim pokrowcu z wielokolorowego dywanu. To przestrzeń służąca odpoczynkowi, a także miejsce w którym odbywają się konferencje, debaty, warsztaty edukacyjne i artystyczne.

Docelowa siedziba

Docelowo, siedzibę Muzeum Współczesnego stanowić będzie nowoczesny obiekt, który powstanie w centrum Wrocławia, przy ul. Purkyniego, w sąsiedztwie Panoramy Racławickiej ,Muzeum Architektury i Akademii Sztuk Pięknych. Zwycięzcą międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu ogłoszonego w 2008 roku został Nizio Design International Mirosława Nizio Pracownia Projektowa z Warszawy i DCK – Pracownia projektowa Damiana Cypriana Kotwickiego. Budynek o powierzchni 22.000 m2 pomieści sale ekspozycyjne i seminaryjne, przestrzenie edukacyjne, audytorium, bibliotekę z mediateką, klub multimedialny, nowoczesne zaplecze muzealne oraz restaurację, kawiarnię i sklepy. Z tarasu widokowego na dachu budynku roztaczać się będzie rozległy widok na kanały odrzańskie i Stare Miasto.

Edukacja

MWW prowadzi regularny program debat, wykładów, konferencji naukowych, projekcji filmowych oraz interdyscyplinarnych projektów społecznych. Wszystkie te działania koncentrują się wokół tematów z szeroko rozumianej humanistyki i kultury współczesnej. Podczas cotygodniowych spotkań publiczność ma okazję wysłuchać i porozmawiać ze specjalistami różnych dziedzin, wśród nich socjologii, historii sztuki, antropologii, architektury, studiów gender i queer, kultury popularnej. W przestrzeni MWW regularnie odbywają się również promocje wydawnicze oraz prezentacje raportów z badań społecznych. Muzeum również samodzielnie realizuje projekty naukowe mierzące się z problemami współczesności. Muzeum prowadzi regularne warsztaty edukacyjne i artystyczne dla dzieci oraz dorosłych. W swoje działania angażuje także ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym. Programy edukacyjne MWW:

  • Warsztaty dla szkół
  • Oprowadzanie po MWW
  • „Rozrusznik wystaw”- zajęcia w którego skład wchodzą: „Niedziela w Muzeum – rodzinne warsztaty” i „Rozmowy o wystawach” - warsztaty podejmujące temat bieżącej wystawy.
  • Cykl wystaw „Samoobsługowe muzeum”: interaktywna przestrzeń oparta na koncepcji manualnego operowania obrazem wizualnym, obecnie prezentowane są „Warstwy”- wystawa interaktywna skierowana do dzieci, które mogą przekomponowywać obrazy i „bawić się” sztuką współczesną.
  • Ferie/Wakacje w Muzeum
  • Baza warsztatów dla szkół w oparciu o podstawę programową, w której skład wchodzą zajęcia:

natura struktury, rzeźba z ubrania, komunikacja napięć, siła szarości, kompozycja nieskończona, miasto znaków, percepcyjna żonglerka, dynamiczne narracje, przebudowa obrazu, opowieści śladów, kolorowe przestrzenie, sztuka uzależniona od światła.

Publikacje

Większości wystaw w MWW towarzyszy wydawnictwo, sprzedaż katalogów prowadzona jest w budynku schronu.


Muzeum Współczesne Wrocław - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.