Kościół ewangelicki Łodzi Chrystusowej

0

Łódź Chrystusowa – klasycystyczny, nieistniejący już ewangelicki kościół w Głogowie.

Czytaj dalej

Łódź Chrystusowa – klasycystyczny, nieistniejący już ewangelicki kościół w Głogowie.

Historia i opis

Kamień węgielny pod budowę świątyni położono 29 sierpnia 1764 r. Nastąpiło to w kilka lat po wielkim pożarze miasta (1758) r. , który strawił ewangelicki Kościół Pokoju, znajdujący się poza murami miejskimi. Projektantem kościoła był słynny architekt Carl Gotthard Langhans (1732-1808), twórca Bramy Brandenburskiej w Berlinie.

Budowa prowadzona była przy znacznej pomocy finansowej króla Fryderyka II. Kościół poświęcono i oddano do użytku 14 lutego 1773 r. Nadano mu nazwę "Łódź Chrystusowa" ( z niemieckiego "Schifflein Christi" ).

Trójnawowy kościół (o wymiarach 25 x 50 m) z dwupoziomowymi nawami bocznymi, kryty czterospadowym dachem z ceramicznej dachówki, był budynkiem murowanym i otynkowanym. orientowany, posiadał dwie dwupoziomowe wieże. Zostały one dobudowane w późniejszych latach w zachodniej części kościoła. Wieże pierwotnie zakończone były potężnymi kopułami. W latach 1796-1797 zmieniono ich kształt. Nowe, piramidalne kopuły stworzono na wzór wież katedry poznańskiej, zaprojektowanych przez warszawskiego architekta włoskiego pochodzenia Antonio Solariego. Wnętrze kościoła utrzymane w stylu barokowym, wyposażone było w barokowy ołtarz oraz barokowy prospekt organowy i chór.Elewacja, również barokowa ( udekorowana boniowaniem, sztukaterią, pilastrami oraz innymi charakterystycznymi dla tego stylu elementami ), mimo ozdób była skromna, pozbawiona przepychu i nie wyróżniała się swą forma architektoniczną.

W czasie oblężenia miasta w 1945 r. został zniszczony. Pozostałe ruiny wysadzono w powietrze i rozebrano w 1962 r.

W 2003 roku, teren na którym dawniej stała świątynia przekształcono w lapidarium upamiętniające istnienie kościoła. Projekt lapidarium wykonał architekt Dariusz Wojtowicz.

Zagospodarowany teren spełnia funkcje rekreacyjne. Jest to miejsce publiczne z elementami małej architektury ( elementy przestrzenne np. rzeźby, zieleń ). Obszar lapidarium ze względu na ukształtowanie terenu, położony jest poniżej poziomu chodnika ( o ok. 84 cm ). Lapidarium zbudowano z cegły klinkierowej, tworząc zarys dawnego kościoła. W ten sposób zagospodarowano relikty ścian i filarów fundamentowych. Z powodu przepisów dotyczących szerokości ulicy, lapidarium nie ma właściwych rozmiarów dawnego kościoła. Zostało ono okrojone od strony południa o ok. 1 m. Po tej stronie brakuje więc murka będącego zarysem dawnej ściany. Podłoże wewnątrz obiektu wyłożono kostką brukową oraz kamieniami.

W lipcu 2006 roku, wewnątrz lapidarium umieszczono kompozycję przestrzenną pt. "Kondycja Ludzka", składającą się z trzech rzeźb, autorstwa Renaty Banaś. Kompozycja jest repliką pracy dyplomowej artystki.


Kościół ewangelicki Łodzi Chrystusowej - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.