Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów

0

Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu – siedziba dekanatu i centralna świątynia Wałbrzycha. W dniu 3 maja 2010 została podniesiona do godności kolegiaty.

Czytaj dalej

Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu – siedziba dekanatu i centralna świątynia Wałbrzycha. W dniu 3 maja 2010 została podniesiona do godności kolegiaty.

Historia i architektura

Wybudowany w latach 1898-1904 jako jedno z ostatnich dzieł Alexisa Langera. Jest jednym z największych kościołów w diecezji świdnickiej, zbudowanym w stylu neogotyckim. Jest przeszło 100 lat główną świątynią Wałbrzycha. Kościół ten jest długi na 60 metrów, szeroki na 30, a wysoki na 22 metry. Wiele cech tej wałbrzyskiej świątyni zdradza silną inspirację wrocławską kolegiatą św. Krzyża.

W świątyni odbywają się najważniejsze wydarzenia o charakterze diecezjalnym. W 2000 roku nadano mu rangę kościoła Jubileuszowego Roku 2000. Odbywały się pielgrzymki wiernych w celu uzyskania odpustu zupełnego. W kościele tym odbywały się inauguracje roku akademickiego uczelni wyższych Wałbrzycha, wszelkie uroczystości patriotyczne w mieście. Miejsce miały także centralne-miejskie uroczystości nawiedzenia obrazów i figur maryjnych: Matki Bożej Częstochowskiej, Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa, Matki Bożej Fatimskiej, Matki Bożej Sedes Sapientiae (akademickiej); zakończenie peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego w dekanatach wałbrzyskich. Przy powoływaniu nowych diecezji w 1992 i 2004 r. był rozważany jako siedziba biskupa diecezjalnego tzn. przy powoływaniu nowej, trzeciej diecezji na Dolnym Śląsku. Pierwotnie miała to być diecezja wałbrzysko-nyska, następnie nazywano ją Sudecką, aż wreszcie nazwano ją Świdnicką i siedziba diecezji mieści się w Świdnicy.

03 maja 2010 został uroczyście ogłoszony kolegiatą; 15 września 2010 powołano przy niej kapitułę składająca się z księży kanoników.

Księża kanonicy

Prepozyt i dziekan Kapituły Kolegiackiej

  • Prepozyt Kapituły Kolegiackiej: Ks. Prałat Domowy Jego Świątobliwości Bogusław Wermiński – proboszcz parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i dziekan dekanatu Wałbrzych - Południe.
  • Dziekan Kapituły Kolegiackiej: Ks. Prałat dr Krzysztof Moszumański – proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wałbrzychu i dziekan dekanatu Wałbrzych - Północ.

Księża Kanonicy Gremialni Kapituły Kolegiackiej

  • Ks. Prałat Wiesław Brachuc – proboszcz parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu.
  • Ks. Kanonik dr Dariusz Danielewicz – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu.
  • Ks. Prałat Ludwik Hawrylewicz – proboszcz parafii pw. Świętej Barbary w Wałbrzychu.
  • Ks. Kanonik Michał Jaremko – proboszcz parafii pw. Świętej Jadwigi w Ostroszowicach.
  • Ks. Prałat Jan Mazur – proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Boguszowie – Gorcach.

Księża Kanonicy Emeryci

  • Ks. Prałat Jan Pryszczewski - emeryt, rezydent w parafii pw. Świętego Józefa Robotnika w Wałbrzychu.

Księża Kanonicy Honorowi Kapituły Kolegiackiej

  • Ks. Kanonik Mirosław Krasnowski – proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Wałbrzychu
  • Ks. Kanonik dr Władysław Terpiłowski – proboszcz parafii pw. Świętej Barbary w Pastuchowie
  • Ks. Kanonik Stanisław Wójcik – proboszcz parafii pw. Świętego Wojciecha w Wałbrzychu
  • Ks. Kanonik Tadeusz Wróbel – proboszcz parafii pw. Świętego Józefa Oblubieńca w Wałbrzychu
  • Ks. Kanonik Wojciech Jasiński - proboszcz parafii pw. św.Jana Chrzciciela w Starczowie
  • Ks. Kanonik Janusz Stokłosa - proboszcz parafii pw. Świętego Józefa Oblubieńca w Jaworzynie Śląskiej

Zmarli Księża Kanonicy Kapituły Kolegiackiej

  • Ks. Kanonik Zenon Kowalski - ur. 8 I 1959 roku w Brzegu. Święcony 26 V 1984 roku we Wrocławiu. Proboszcz parafii pw. Świętego Brata Alberta Chmielowskiego w Świebodzicach. Od 3 V 2010 roku Kanonik Gremialny Wałbrzyskiej Kapituły Kolegiackiej. Zmarł 16 stycznia 2012 roku.

Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.