Gmina Sztum

0

Gmina Sztum - gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie sztumskm.

Warto zobaczyć

Sztum, Galla Anonima
Zamek w Sztumie – położony nad Jeziorem Sztumskim (Zajezierskim), mieści się przy ulicy Galla Anonima.
Parafia św. Józefa w Gościszewie – parafia rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej. Erygowana ok 1284 roku, reerygowana 1 stycznia 1960 roku przez biskupa warmińskiego Tomasza Wilczyńskiego. Do parafii należą miejscowości: Gościszewo, Uśnice, Goraj, Grzępa, Koniecwałd, Parpary, Węgry, Wielbark.
Kościół poewangelicki w Sztumie – dawna świątynia protestancka znajdująca się na rynku (obecnie Plac Wolności) w Sztumie, w województwie pomorskim. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie (pol.). 30 września 2014. .
Sztum, Zw. Jaszczurczego 5
Kościół świętej Anny w Sztumie – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Sztum, w województwie pomorskim. Należy do dekanatu Sztum diecezji elbląskiej. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych - województwo pomorskie (pol.). 30 września 2014. .
Parleta (pot. Parlety, Parlęty) – przepływowe jezioro rynnowe w Polsce, położone na zachód od miejscowości Sztum w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Sztum, na obszarze Pojezierza Iławskiego. Ogólna powierzchnia: 47,47 ha
Rezerwat przyrody Las Mątawski – leśny rezerwat przyrody w województwie pomorskim, w powiecie malborskim, w gminie Miłoradz oraz wąski pas w gminie Sztum. Jest izolowany wśród terenów polno-łąkowych (utworzony w 2005 r., o powierzchni 231,78 ha).
Rezerwat przyrody Parów Węgry – leśno-krajobrazowy rezerwat przyrody w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Sztum. Utworzony w 1968 r., o powierzchni 22,5 ha. Rezerwat obejmuje wąski leśny parów z przepływającym przezeń (w kierunku Nogatu) potokiem.