Gmina Dzierzgoń

0

Gmina Dzierzgoń - gmina miejsko-wiejska w powiecie sztumskim, w województwie pomorskim.

Warto zobaczyć

Zamek w Dzierzgoniu – ruiny zamku krzyżackiego w Dzierzgoniu z XIII wieku.
Parafia św. Jana Chrzciciela w Bągarcie – parafia rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej. Erygowana 1989 roku przez biskupa warmińskiego Edmunda Piszcza. Do parafii należą miejscowości: Bągart i Bruk. Tereny te znajdują się w gminie Dzierzgoń w powiecie sztumskim w województwie pomorskim.
Cerkiew Zesłania Ducha Świętego w Dzierzgoniu - cerkiew została zbudowana przed 1717 roku jako kościół klasztorny Reformatów z wykorzystaniem wschodniej partii gotyckiej poprzedniej świątyni; salowy z kaplicą od południa. W świątyni znajduje się odeskowany strop beczkowy pokryty polichromią.
Parafia św. Jana Chrzciciela w Żuławce Sztumskiej – parafia rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej.
Cmentarz żydowski w Dzierzgoniu – powstał najpewniej około 1838 i znajduje się przy dzisiejszej ul. Słonecznej. Ma powierzchnię 0,17 ha. Do dziś zachowało się około trzydziestu nagrobków z których najstarszy pochodzi z 1861. Cmentarz jest ogrodzony murem.
Kościół Trójcy Przenajświętszej i Świętej Katarzyny w Dzierzgoniu – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Dzierzgoń, w województwie pomorskim. Należy do dekanatu Dzierzgoń diecezji elbląskiej.
Lisia Góra (niem. Waldberg - Leśna Góra) – wzgórze o wysokości 68 m n.p.m. na Pojezierzu Iławskim, położone w gminie Dzierzgoń, między Budziszem a Jasną. Na szczycie znajdowały się kiedyś buk Hartwicha i Wieża Bismarcka.