Gmina Stare Czarnowo - Atrakcje

Strony

Opactwo cystersów w Kołbaczu – zespół klasztorny pocysterski, XIII-XVI w., w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo, we wsi Kołbacz nad Płonią. Jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyku ceglanego na Pomorzu Zachodnim.
Piasecznik Duży (Piasecznik Wielki, Kizika, niem.
Jezioro Binowskie (niem. Binower See ) – jezioro bezodpływowe położone w zachodniej części Pobrzeża Szczecińskiego w obrębie mezoregionu Wzgórz Bukowych w południowo-zachodniej części Puszczy Bukowej. Jego powierzchnia wynosi 52,4 ha.
Węglino (niem. Gross Waglin See, Gross Woglin See) – jezioro położone w zachodniej części Pojezierza Zachodniopomorskiego na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej w Puszczy Bukowej, na północny wschód od wsi Chlebowo w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Gryfino.
Czarnocin (niem. Zaren See, Zarn See) – jezioro położone w zachodniej części Pojezierza Zachodniopomorskiego na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej w Puszczy Bukowej. Powierzchnia 4,9 ha.
Kołbacz, Warcisława 8b
Budynek pochodzi z 1. połowy XIV wieku (według najnowszych badań Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Szczecinie Dom Opata powstał ok. 1350 roku). Posiada dwie kondygnacje i piwnicę.
Leniwe (niem. Fauler See ) – jezioro położone w zachodniej części Pobrzeża Szczecińskiego w obrębie mezoregionu Wzgórz Bukowych. Powierzchnia 2,67 ha.
Wężówka (niem. Schlangensee) – jezioro położone w zachodniej części Pobrzeża Szczecińskiego w obrębie Wzgórz Bukowych, na południe od Kołowa w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo. Powierzchnia 2,29 ha.
Stare Czarnowo, Szczecińska 56a
Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Starym Czarnowie – rzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Stare Czarnowo, w gminie Stare Czarnowo, w powiecie gryfińskim, w województwie zachodniopomorskim. Należy do dekanatu Kołbacz archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Plebanka (niem. Priester Fenn) – niemal okrągłe małe jezioro śródleśne położone na południowy zachód od wsi Kołowo (województwo zachodniopomorskie, powiat gryfiński, gmina Stare Czarnowo) w centralnej części Wzgórz Bukowych w Puszczy Bukowej.
Żelewko (niem. Seelowsee) – jezioro położone w zachodniej części Pojezierza Zachodniopomorskiego na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej. Powierzchnia 75 ha.
Czarne (niem. Schwarzer See) – jezioro położone w zachodniej części Pojezierza Zachodniopomorskiego na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej w Puszczy Bukowej, na wschód od Binowa w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo. Powierzchnia 2,49 ha.
Dereń (niem. Schiefel See) – jezioro położone w zachodniej części Pobrzeża Szczecińskiego w obrębie mezoregionu Wzgórz Bukowych w południowej części Puszczy Bukowej. Powierzchnia 8,13 ha.
Lisica (do 1945 niem. Voss Berg, Vossberg; Voss = Fuchs – lis + Berg – góra) – wzniesienie o wysokości 140,2 m n.p.m., jeden z najwyższych punktów Wzgórz Bukowych.
Rezerwat przyrody Kołowskie Parowy im. inż. Józefa Lewandowskiego - leśny, o powierzchni 24,39 ha, utworzony 30 maja 1956, w województwie zachodniopomorskim, w środkowej części Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa", 1,5 km na wschód od Kołowa.

Strony