Łódzkie - Muzea

Strony

Pałac Izraela Poznańskiego - pałac fabrykancki z XIX w. znajdujący się w Łodzi.
Muzeum Zamek w Oporowie, zamek Oporowskich – ceglany zamek wzniesiony w stylu gotyckim w latach 1434-1449 we wsi Oporów pod Kutnem przez biskupa kujawskiego Władysława Oporowskiego.
Zamek w Rawie Mazowieckiej – średniowieczna, gotycka budowla nizinna w widłach Rawki i Rylki, obecnie ruina i zrekonstruowane fragmenty dawnej warowni.
Pałac w Nieborowie – barokowy pałac zaprojektowany przez Tylmana z Gameren na zlecenie Michała Stefana Radziejowskiego, znajdujący się w Nieborowie. Pałac od 1774 do 1944 należał do rodziny Radziwiłłów. Po drugiej wojnie światowej stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim – zbudowany w latach 1512-1519 przez mistrza Benedykta z Sandomierza na polecenie Zygmunta I Starego.
Radomsko, Gabriela Narutowicza 1
Telefon: +48 44 6850076
Ratusz w Radomsku - budynek został wzniesiony w 1859 w stylu eklektycznym z dwiema wieżami w narożnikach. Był on drugim radomszczańskim ratuszem. Pierwszy z nich -mieszczący się w centrum rynku- uległ stopniowemu popadnięciu w ruinę, przez co postanowiono go rozebrać.
Kutno, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 20
Ratusz w Kutnie - budowla w stylu klasycystycznym zaprojektowana przez Bonifacego Witkowskiego. Została wybudowana w latach 1843 - 1845, na działce ofiarowanej przez ówczesnego dziedzica miasta Feliksa Mniewskiego.
Kościół ewangelicko-reformowany – wzniesiony został w latach 1821-1825 w stylu klasycystycznym według projektu architekta Jana Zille na planie prostokąta z kwadratową, węższą od korpusu wieżą od zachodu. Zbudowany został na niewielkim wzniesieniu, stanowi znaczącą dominantę widokową, zamykającą ul.
Bełchatów, Rodziny Hellwigów 11
Dworek Olszewskich w Bełchatowie – zabytkowy kompleks dworsko-parkowy w stylu późnobarokowym z XVIII wiek.
Łódź, pl. Zwycięstwa 1
Muzeum Kinematografii w Łodzi – muzeum gromadzące filmy, plakaty, elementy scenografii, urządzenia techniczne oraz inne pamiątki związane z kinematografią.
Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego – muzeum zlokalizowane w Krośniewicach przy Placu Wolności 1, powstałe w oparciu o zbiory prywatne kolekcjonera Jerzego Dunin-Borkowskiego
Kompleks schronów w Konewce – jeden z dwóch kompleksów schronów kolejowych wchodzących w skład Stanowiska dowodzenia "Obszar Środek" (niem. "Anlage Mitte"), położony w lesie obok wsi Konewka.
Łódź, Wierzbowa 51
Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź – muzeum o tematyce tramwajowo-autobusowej przy ulicy Wierzbowej 51 w Łodzi.
Łowicz, Stary Rynek 5/7
Telefon: +48468373928
Muzeum w Łowiczu – muzeum przybliżające historię Ziemi Łowickiej oraz kulturę Księżaków, mieszczące się pod adresem Stary Rynek 5/7 w Łowiczu.
Łódź, Stanisława Więckowskiego 36
Muzeum Sztuki w Łodzi – muzeum w Łódź, którego główną osią programową jest badanie i prezentowanie sztuki awangardowej oraz progresywnych zjawisk artystycznych. Instytucja posiada trzy oddziały: ms1, ms2 oraz Muzeum Pałac Herbsta. Założone w 1930 r.
Dworek Modrzewiowy – najstarszy drewniany budynek w Skierniewicach wybudowany w drugiej połowie XIX wieku przy ulicy Floriana. Budynek jest jednopoziomowy z piwnicami i strychem. Budynek obecnie jest siedzibą Izby Historii Skierniewic otwartą w 1987 roku.
Mauzoleum i muzeum na Radogoszczu w Łodzi – zespół memoriałowy składający się z (mauzoleum) i muzeum w miejscu dawnego „Rozszerzonego Więzienia Policyjnego” (niem.
Łódź, Gdańska 13
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – muzeum samorządowe, gromadzące wszelkiego rodzaju pamiątki z zakresu "tradycji niepodległościowych", przede wszystkim z Łodzi, regionu łódzkiego oraz wybiórczo Polski.
Łódź, Wincentego Tymienieckiego 24
Muzeum Książki Artystycznej – łódzkie muzeum powołane w 1993 r. przez fundację Correspondance des Arts, założoną w 1990 r. przez Janusza Tryzno jako rozwinięcie działającego od 1980 roku wydawnictwa o tej samej nazwie. Muzeum ma swoją siedzibę w Łodzi, w willi Henryka Grohmana przy ul.
Muzeum Papieru i Druku w Łodzi – muzeum zlokalizowane w Instytucie Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej.

Strony