Kujawsko-pomorskie - Muzea

Strony

Brodnica, Zamkowa 1
Zamek w Brodnicy – dobrze ufortyfikowany zamek krzyżacki w Brodnicy.
Ratusz w Chełmnie – renesansowy budynek umieszczony pośrodku rynku w Chełmnie.
Zamek w Golubiu (niem. Gollub) – czteroskrzydłowy konwentualny zamek krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku, wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem, obecnie w granicach miasta Golub-Dobrzyń; zachowany w stylu gotycko-renesansowym.
Toruń, Rynek Staromiejski 1
Ratusz Staromiejski – główna budowla świecka toruńskiego Starego Miasta, gotycki budynek powstały etapami w ciągu XIII i XIV w., przebudowany w XVII w. i odbudowany po zniszczeniach w XVIII w., jeden z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury mieszczańskiej w środkowej Europie.
Brodnica, Zamkowa 1
Telefon: +48 56 498 22 47
Pałac Anny Wazówny w Brodnicy – pałac wzniesiony przed rokiem 1564 dla starosty brodnickiego z wykorzystaniem jednego z gotyckich budynków zamku w Brodnicy. W latach 1605-1625 mieszkała tu księżniczka Anna Wazówna siostra króla polskiego Zygmunta III Wazy.
Grębocin, Szkolna 31
Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa – muzeum w Grębocinie, założone w 2004 roku przez konserwatora zabytków Dariusza Subocza. Siedzibą muzeum jest poewangelicki kościół z XIII wieku. Muzeum gromadzi obiekty z zakresu piśmiennictwa, papiernictwa i drukarstwa europejskiego i azjatyckiego.
Bydgoszcz, Gdańska 4
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy – regionalne muzeum powstałe w 1923 r.
Bydgoszcz, Gdańska 5
Kamienica Augusta Mentzla w Bydgoszczy – kamienica położona w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 5.
Toruń, Poznańska 191-199
Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń znajduje się w Toruniu. Utworzenie skansenu nastąpiło w maju 2004. Głównym obiektem Skansenu jest Bateria wybudowana w latach 1895-1896. Wzniesiono ją w miejscu ziemnej baterii mobilizacyjnej – A.B. IV z ok. 1890 r. (Armierungs Batterie IV).
Bydgoszcz, Glinki 1
Exploseum w Bydgoszczy – placówka muzealna w Bydgoszczy, oddział Muzeum Okręgowego im.
Muzeum Kolei Wąskotorowej znajduje się w miejscowości Wenecja, przy stacji kolejowej funkcjonującej w ruchu turystycznym linii kolejki wąskotorowej. Zostało otwarte 1 października 1972 roku. Jak podaje oficjalna strona muzeum, jest to największy tego typu skansen w Europie.
Toruń, Jana III Sobieskiego 36
Muzeum Artylerii w Toruniu – muzeum wojskowe przy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. Gen. Józefa Bema w Toruniu, zlokalizowane przy ul. Jana Sobieskiego 36.
Toruń, Rynek Staromiejski 35
Kamienica Pod Gwiazdą - kamienica mieszczańska znajdująca się w Toruniu we wschodniej pierzei Rynku Staromiejskiego, pod numerem 35.
Bydgoszcz, Królowej Jadwigi 14
Telefon: +48 52 567 00 07
Muzeum Fotografii w Bydgoszczy – placówka muzealna w Bydgoszczy prezentująca historię fotografii i zabytkowy sprzęt fotograficzny.
Bydgoszcz, Inwalidów 26
Izba Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych – muzeum pod patronatem Bydgoskiego Towarzystwa Przyjaciół Kolei; mieści się w budynku dworca kolejowego Bydgoszcz Wschód.
Włocławek, Juliusza Słowackiego 1a
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku - powstała w 1908 placówka muzealna obejmująca swym zainteresowaniem tereny ziemi kujawskiej i ziemi dobrzyńskiej na Kujawach wschodnich, w szczególności ich spuściznę kulturową, historię i sztukę regionu.
Bydgoszcz, Mennica 4
Mennica w Bydgoszczy – zakład (mennica) zajmujący się produkcją (biciem) monet oraz medali czynny w latach 1594–1688 w Bydgoszczy. W latach 1627–1644 i 1677–1679 był to jedyny tego typu zakład czynny na terenie Korony Polskiej. W 1621 r.
Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce – skansen w Kłóbce założony w roku 1993, jest oddziałem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Bydgoszcz, Ryszarda Berwińskiego 4
Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy – jedyna w kraju placówka muzealna prezentująca historię dyplomacji i rządu polskiego na uchodźstwie w Londynie.

Strony