Gmina Kościelisko - Przyroda

Strony

Jaskinia Wielka Śnieżna – najgłębsza i najdłuższa jaskinia Polski oraz najgłębsza jaskinia Tatr – 23 723 m długości i 824 m deniwelacji. Otwory jaskini znajdują się w Tatrach Zachodnich, w górnej części Doliny Małej Łąki i Doliny Litworowej (część Doliny Miętusiej).
Przysłop Kominiarski – nieduża polana w Tatrach Zachodnich, ponad Doliną Kościeliską, położona na płaskiej, niewielkiej przełęczy pomiędzy wzniesieniami Stołów i Zadniej Kopki. Przełęcz znajduje się na wysokości 1124 m n.p.m., polana 1100–1140 m n.p.m. Wchodzi w skład Hali Kominy Tylkowe.
Ptasia Studnia – jaskinia położona w Tatrach Zachodnich w Dolinie Miętusiej. Jest siódma pod względem długości i deniwelacji w Polsce. Jaskinia składa się z trzech, niezależnie od siebie odkrytych części:
Bańdzioch Kominiarski – jaskinia po zachodniej stronie Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Jest trzecią pod względem głębokości jaskinią Polski. Łączna długość jej korytarzy wynosi 9550 m, a deniwelacja 562 m (−546 m, +16 m).
Śnieżna Studnia – jaskinia znajdująca się w Dolinie Małej Łąki w Tatrach Zachodnich. Posiada dwa otwory położone na wysokości 1748 i 1756 m n.p.m. w zboczach Małołączniaka. Jej ogólna długość to 12 200 m, a deniwelacja 763 m.
Hurchoci Wierch (1050 m) – szczyt w masywie Orawicko-Witowskich Wierchów, położony w północno-wschodniej grani Przysłopu Witowskiego (1164 m), pomiędzy nim samym a Mnichówką (951 m). Jest on mało wybitny i słabo wyróżnia się w otoczeniu.
Jaskinia Mała w Mułowej – jaskinia położona w Dolinie Mułowej w masywie Czerwonych Wierchów w Tatrach Zachodnich. Otwór wejściowy jaskini znajduje się na wysokości 1757 m n.p.m. Jej łączna długość to 3863 m.
Dolina Chochołowska – najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach, znajdująca się na zachodnim skraju polskich Tatr Zachodnich i stanowiąca orograficznie lewą odnogę doliny Czarnego Dunajca. Zajmuje obszar ponad 35 km² i ma długość ok. 10 km. Jest doliną walną.
Studnia w Kazalnicy – jaskinia położona w Tatrach Zachodnich w zboczach Doliny Miętusiej. Składa się prawie wyłącznie ze studzien, które są połączone krótkimi korytarzami. Największą, o długości ok.
Wyżnie Stanikowe Siodło – położona na wysokości około 1271 m n.p.m. niewybitna przełęcz pomiędzy Hrubym Reglem (1339 m) a Czerwonym Gronikiem (1294 m) w polskich Tatrach Zachodnich.
Dolina Kościeliska – dolina walna, tj. sięgająca od podnóża Tatr do ich głównego grzbietu – grani głównej Tatr. Jest orograficznie prawą odnogą doliny Czarnego Dunajca, do której uchodzi w Kirach.
Jaskinia Naciekowa – jaskinia we wschodnich zboczach Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Położona jest w dolomitowo-wapiennym masywie Organów, ok. 60 m powyżej Jaskini Zimnej. Jest to jaskinia rozwinięta horyzontalnie, o trzech oknach (1188, 1199, 1180 m n.p.m.) i deniwelacji 95 m.
Jaskinia Obłazkowa – jaskinia w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach. Znajduje się u podnóża wapiennej turni, zwanej Raptawicką Turnią, po zachodniej stronie doliny, na wysokości 1098 m n.p.m., 130 m nad korytem Kościeliskiego Potoku.
Kosowinowe Oczko – niewielki staw znajdujący się w Dolinie Pyszniańskiej, będącej górnym odgałęzieniem Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Znajduje się w części tej doliny zwanej Siwymi Sadami, na wysokości ok. 1528 m n.p.m. Stawek powstał w zagłębieniu terenu pomiędzy morenami dennymi.
Jaskinia Miętusia – jaskinia w Tatrach Zachodnich położona na zachodnim zboczu Doliny Miętusiej. Jest jaskinią o największej rozciągłości horyzontalnej w Polsce (1150 m) i czwartą pod względem długości, która wynosi 10 780 m. Deniwelacja jaskini wynosi 305 m.
Przysłop Witowski (słow. Príslop, 1164 m) – szczyt Orawicko-Witowskich Wierchów (część Pogórza Spisko-Gubałowskiego).
Kominiarska Przełęcz – znajdująca się na wysokości 1307 m n.p.m. przełęcz w Tatrach Zachodnich pomiędzy Wierchem Spalenisko (1324 m) a Małym Opalonym Wierchem (1448 m) w grzbiecie oddzielającym Dolinę Lejową od Doliny Huciańskiej.
Jaskinia Mroźna – jaskinia we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w Tatrach, w masywie Organów, 120 m ponad dnem doliny. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 1100 m n.p.m., a otwór wyjściowy na wysokości 1112 m n.p.m. Całkowita długość jaskini wynosi 560 m.
Jaskinia Wodna pod Pisaną, nazywana także Jaskinią Pisaną – jaskinia znajdująca się w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Wylot jaskini znajduje się w odległości 4,3 km od Kir, powyżej Polany Pisanej, pod wapienną Skałą Pisaną.
Kończysta Turnia – turnia w Tatrach, wznosząca się ponad lasem w północnej części Doliny Miętusiej, w miejscu jej połączenia z Doliną Kościeliską. Zbudowana jest z silnie skrystalizowanych szarych i różowoszarych wapieni z domieszkami muszli małżów, igieł jeżowców, szkielecików otwornic.

Strony