Garb Tarnogórski - Atrakcje

Strony

Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim to neogotycki, piętrowy pałac z końca XIX wieku, zbudowany na planie prostokąta z trzema ryzalitami od frontu i wyniosłą wieżą w północno-wschodnim narożniku.
Radzionków, Świętego Wojciecha 48
Telefon: 032 286-63-55
Kościół parafialny pw. św. Wojciecha w Radzionkowie - neogotycka budowla wzniesiona w latach 1872-1875 wg projektu Heinricha Herzoga.
Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej – kościół rzymskokatolicki w centrum Dąbrowy Górniczej, w diecezji sosnowieckiej.
Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Antoniego, sanktuarium św. Antoniego z Padwy – barokowy kościół w Dąbrowie Górniczej - Gołonogu (Diecezja sosnowiecka, Dekanat dąbrowski - św. Antoniego z Padwy), zbudowany na wzgórzu wapiennym o wysokości 335 m n.p.m. (Góra św.
Jezioro Chechło - Nakło powstało na dawnym wyrobisku piasku. Dzisiaj jego powierzchnia wynosi 90 ha, średnia głębokość wynosi 6 m, a czystość wód zalicza się do I klasy. Dno jest piaszczyste. Wokół zbiornika rozpościerają się lasy. A linia brzegowa to przeważnie piaski i trawniki.
Zamek w Siewierzu – początkowo w Siewierzu będącym od XIII wieku siedzibą kasztelanii mieściła się warownia siedziba kasztelana prawdopodobnie usytuowana przy osadzie położonej wokół zachowanego do dziś romańskiego kościoła pod wezwaniem św.
Sławków, Kościelna 26
Kościół św. Mikołaja pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zwany potocznie kościołem sławkowskim - jeden z zabytków miasta Sławkowa (województwo śląskie), kościół dekanalny.
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Siewierzu – świątynia rzymskokatolicka w Siewierzu, jeden z najstarszych kościołów w Polsce. Do XV w. kościół parafialny, później filialny, obecnie pełni funkcję kaplicy cmentarnej.
Siewierz, Tadeusza Kościuszki 12
Kościół św. Macieja Apostoła w Siewierzu - świątynia rzymskokatolicka w Siewierzu w stylu barokowo - klasycystycznym.
Park w Świerklańcu — zabytkowy park znajdujący się w Świerklańcu. Powierzchnia całkowita parku wynosi 180 hektarów. Park został założony w XVIII wieku. Pierwotny park założono już w latach 1670-80 przez ówczesnych właścicieli z rodu Henckel von Donnersmarck obok istniejącego już wtedy zamku.
Pałac w Świerklańcu - w 1876 roku niedaleko starego zamku Guido Henckel von Donnersmarck wybudował jako prezent dla swojej żony Blanki de Paiva – nową rezydencję w stylu Ludwika XIII zwaną popularnie "Małym Wersalem". Pałac zaprojektował Hector Lefuel (nadworny budowniczy Napoleona III).
Zamek w Świerklańcu (niem. Schloss Neudeck) – obecnie ruiny dawnego zamku (starego pałacu) na mokradłach w miejscowości Świerklaniec w powiecie tarnogórskim. Pierwotnie założony w średniowieczu przez Piastów na otoczonej wodą wyspie na planie owalnym, z dziedzińcem oraz wieżą.
Dioblina (niem. Teufelsmülhe) to las położony nad Brynicą, na granicy Kozłowej Góry i Wymysłowa. Nazwa używana bywała także w odniesieniu do całej okolicy lasu, a nawet w stosunku do leżącego tuż obok jeziora Świerklaniec.
Jezioro Świerklaniec (lok. Wał, Dioblina), znane także jako zbiornik Kozłowa Góra, to największy sztuczny zbiornik wody pitnej w okolicy Piekar Śląskich.
Cmentarz parafialny w Kozłowej Górze powstał w 1937 roku. Z tego okresu zachował się na nim grób niemieckich żołnierzy poległych w czasie pierwszej wojny światowej.
Radzionków, Plac Jana Pawła II 2
Telefon: 032 286-64-54
Centrum Kultury Karolinka – samorządowa instytucja kultury o ponad 40-letniej historii z siedzibą w Radzionkowie.
Piekary Śląskie, Kozłowa Góra, Powstańców Śląskich 38
Telefon: 32 381-46-50
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kozłowej Górze należy do archidiecezji katowickiej i dekanatu piekarskiego. Została erygowana 28 maja 1957 roku.
Lipka to nieduży las położony w południowej części Kozłowej Góry, dzielnicy Piekar Śląskich, ciągnący się od ulicy Tarnogórskiej, aż do obwodnicy.
Piekary Śląskie, Kozłowa Góra, Powstańców Śląskich
Kaplica p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Kozłowej Górze (lok. Kapliczka) - murowany, niewielki kościół zbudowany w latach 1905-1907 przez mistrza murarskiego Stasia z Karbia.

Strony