Wyżyna Katowicka - Atrakcje

0
Brak ocen

Strony

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich (lok. Bazylika) - kościół wzniesiony w latach 1842-1849, wg projektu Daniela Grötschela z inicjatywy ks. Jana Alojzego Ficka, rozbudowany pod koniec XIX w. i powiększony o nawy boczne w roku 1925.
Piekary Śląskie, Centrum, Księdza Jerzego Popiełuszki 4 / Bytomska
Kalwaria Piekarska w Piekarach Śląskich – wchodzi w skład Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, najbardziej znanego na Śląsku ośrodka kultu Maryjnego. Jest to rozległe, otoczone parkiem założenie neogotyckie usytuowane na wzgórzu Cerekwica (obok Bazyliki).
Kopiec Wyzwolenia – kopiec w Piekarach Śląskich usypany w latach 1932-1937 dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz 15. rocznicy przyłączenia Śląska do Polski. Stał się symbolem walki o polskość i pamiątką walk powstańców śląskich.
Mikołów, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 2
Telefon: +48 32 226 02 07
Bazylika mniejsza pod wezwaniem św. Wojciecha w Mikołowie – budowla wybudowana w stylu neoromańskim w latach 1843-1861. We wnętrzu świątyni znajdują się m.in. obrazy Męki Pańskiej pędzla Jana Bochenka z 1868 roku oraz XIX-wieczne witraże z tzw. szkoły krakowskiej.
Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej – kościół rzymskokatolicki w centrum Dąbrowy Górniczej, w diecezji sosnowieckiej.
Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Antoniego, sanktuarium św. Antoniego z Padwy – barokowy kościół w Dąbrowie Górniczej - Gołonogu (Diecezja sosnowiecka, Dekanat dąbrowski - św. Antoniego z Padwy), zbudowany na wzgórzu wapiennym o wysokości 335 m n.p.m. (Góra św.
Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu − został wybudowany w 1862 roku z datków kolejarzy i mieszkańców Sosnowca oraz Pogoni. Jest to budowla jednonawowa, o sześciu ostrołukowych i dwóch oknach z witrażami.
Kościół św. Wawrzyńca w Chorzowie – drewniany kościół z XVI wieku wzniesiony w Knurowie, przeniesiony do Chorzowa na Wzgórze Wyzwolenia w latach 1935 – 1938.
Katowice, Henryka Jordana 39
Rezydencja biskupów katowickich znajdująca się na rogu ul. Francuskiej i ul. Powstańców w Katowicach przed 1932 r. w połowie należała do fundacji chorzowskiej, druga część do gwarectwa rudzkiego, które dzierżawiło dla kopalni "Eminencja" chorzowskie pole węglowe. W tym domu przed 1932 r.
Jaworzno, Plac Świętego Jana 16
Kolegiata św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie – murowana jaworznicka świątynia parafialna pochodzi z 1532 roku, ale była wielokrotnie przebudowywana: ostatni raz w latach 90. XX wieku według projektu profesora Wiktora Zina. Od 1997 siedziba Jaworznickiej Kapituły Kolegiackiej.
Chudów, Podzamcze 6
Zamek w Chudowie – ruiny renesansowego zamku w Chudowie z lat 30. XVI wieku, wzniesionego przez szlachcica Jana Saszowskiego z Gierałtowic (vel Gierałtowski z Gierałtowic, z Domu Saszowskich herbu Saszor) na miejscu drewnianej wieży obronnej.
Zabrze, Wolności 196
Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Zabrzu zlokalizowany przy ul. Wolności 196. Wzniesiony w latach 1865–1868 według projektu budowniczego Assmanna (konsekrowany 6 maja 1868 roku) w stylu neoromańskim. W latach 1895-1896 powiększony o nawę boczną. Odnawiany w 1948 i latach 1964-1965.
Mysłowice, Powstańców 17
Kościół Apostołów Piotra i Pawła w Mysłowicach - kościół parafialny Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Mysłowicach.
Żernica, Leopolda Miki 3
Kościół Św. Michała Archanioła w Żernicy – rzymskokatolicka drewniana świątynia położona w Żernicy, w powiecie gliwickim, w województwie śląskim. Należy do parafii św. Michała Archanioła w Żernicy w dekanacie Gliwice-Ostropa w diecezji gliwickiej.
Wilcza, Karola Miarki 121
Kościół św. Mikołaja w Wilczej - zabytkowy, drewniany kościół znajdujący się w Wilczej, w gminie Pilchowice w powiecie gliwickim w województwie śląskim. Jest kościołem parafialnym parafii św. Mikołaja w Wilczy w dekanacie Knurów w archidiecezji katowickiej.
Pomnik Jana Pawła II w Piekarach Śląskich poświęcony został 29 maja 2005 r. w czasie 58 pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców przez kardynała Franciszka Macharskiego. Autorem pomnika jest prof. Zygmunt Brachmański. Jest to pierwszy pomnik Jana Pawła II w archidiecezji katowickiej.
Piekary Śląskie, Centrum, Bytomska 73
Telefon: 32 287 28 80, 32 380 22 95
Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich - sieć placówek kulturalnych z główną siedzibą w Szarleju. Oddział wydaję lokalną gazetę Głos Piekarski, mieści się w nim siedziba Radio Piekary.
Cmentarz przy ul. Brynicy w Katowicach − katolicki cmentarz parafialny parafii św. Jadwigi Śląskiej, zlokalizowany przy ul. Brynicy, w dzielnicy Szopienice-Burowiec. Jest potocznie nazywany cmentarzem "na górce".
 LOKALIZACJA OBIEKTU Badany teren znajduje się w zachodniej części miasta Piekary Śląskie na granicy z Radzionkowem. Geneza nazwy Kocie Górki prawdopodobnie wiąże się z ukształtowaniem terenu przybierającym tu postać lekko falistych pagórków.

Strony