Wyżyna Katowicka - Architektura

0
Brak ocen

Strony

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich (lok. Bazylika) - kościół wzniesiony w latach 1842-1849, wg projektu Daniela Grötschela z inicjatywy ks. Jana Alojzego Ficka, rozbudowany pod koniec XIX w. i powiększony o nawy boczne w roku 1925.
Piekary Śląskie, Centrum, Księdza Jerzego Popiełuszki 4 / Bytomska
Kalwaria Piekarska w Piekarach Śląskich – wchodzi w skład Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, najbardziej znanego na Śląsku ośrodka kultu Maryjnego. Jest to rozległe, otoczone parkiem założenie neogotyckie usytuowane na wzgórzu Cerekwica (obok Bazyliki).
Kopiec Wyzwolenia – kopiec w Piekarach Śląskich usypany w latach 1932-1937 dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz 15. rocznicy przyłączenia Śląska do Polski. Stał się symbolem walki o polskość i pamiątką walk powstańców śląskich.
Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej – kościół rzymskokatolicki w centrum Dąbrowy Górniczej, w diecezji sosnowieckiej.
Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Antoniego, sanktuarium św. Antoniego z Padwy – barokowy kościół w Dąbrowie Górniczej - Gołonogu (Diecezja sosnowiecka, Dekanat dąbrowski - św. Antoniego z Padwy), zbudowany na wzgórzu wapiennym o wysokości 335 m n.p.m. (Góra św.
Katowice, Henryka Jordana 39
Rezydencja biskupów katowickich znajdująca się na rogu ul. Francuskiej i ul. Powstańców w Katowicach przed 1932 r. w połowie należała do fundacji chorzowskiej, druga część do gwarectwa rudzkiego, które dzierżawiło dla kopalni "Eminencja" chorzowskie pole węglowe. W tym domu przed 1932 r.
Chudów, Podzamcze 6
Zamek w Chudowie – ruiny renesansowego zamku w Chudowie z lat 30. XVI wieku, wzniesionego przez szlachcica Jana Saszowskiego z Gierałtowic (vel Gierałtowski z Gierałtowic, z Domu Saszowskich herbu Saszor) na miejscu drewnianej wieży obronnej.
Pomnik Jana Pawła II w Piekarach Śląskich poświęcony został 29 maja 2005 r. w czasie 58 pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców przez kardynała Franciszka Macharskiego. Autorem pomnika jest prof. Zygmunt Brachmański. Jest to pierwszy pomnik Jana Pawła II w archidiecezji katowickiej.
Katowice, Świętego Jana
Figura św. Jana w Katowicach − figura, przedstawiająca św. Jana Ewangelistę, znajdująca się w katowickiej dzielnicy Śródmieście, u wlotu ulicy Świętego Jana do Rynku. Od figury swoją nazwę wzięła dzisiejsza ul. św. Jana.
Jaworzno, Świętego Maksymiliana Kolbego
Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy – sanktuarium i kościół parafialny parafii Jaworzno – Osiedle Stałe w Jaworznie. W sanktuarium znajduje się koronowany 14 czerwca 1999 r. przez papieża Jana Pawła II w Sosnowcu wizerunek Matki Boskiej.
Szałsza, Ziemięcicka 40
Pałac w Szałszy – neogotycki pałac w Szałszy (na północ od Gliwic) wybudowany w 1877 r. przez rodzinę von Groeling.
Mikołów, Rynek 16
Telefon: +48 32 3248500
Ratusz w Mikołowie - mikołowski ratusz położony jest przy zachodniej pierzei Rynku. Został wybudowany w latach 1870 - 1872 w stylu neorenesansowym. Wyglądem przypomina zamek. Obecnie w Budynku mieści się Urząd Miasta.
Mysłowice, Powstańców 1
Ratusz w Mysłowicach - budynek wybudowany w latach 1866-1868 według projektu bytomskiego architekta Paula Jackischa. Reprezentuje styl eklektyczny z detalami neorenesansowymi. Mieści się przy Placu Wolności.
Chorzów, Wolności 2
Gmach poczty w Chorzowie – zabytkowy budynek znajdujący przy ul. Pocztowej w Chorzowie, obok rynku.
Parafia św. Floriana w Chorzowie – parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem św. Floriana w Chorzowie.
Pałac w Sośnicowicach − pałac znajdujący się przy ulicy Kozielskiej w Sośnicowicach, w województwie śląskim.
Pałacyk Dezona - został wybudowany przez dyrektora Towarzystwa Francusko-Włoskiego w Dąbrowie Górniczej dla swojej żony. W czasie wojny siedziba Gestapo. Pałacyk przetrwał okresy wojenne. Przez dłuższy czas znajdował się w nim komisariat milicji, a później policji.

Strony