Bielawa

0

Bielawa (niem. Langenbielau) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, położone na na Przedgórzu Sudeckim, u podnóża Gór Sowich, nad potokiem Bielawica (niem. Biele).

Warto zobaczyć

Bielawa, Nowobielawska 89
Łysa Góra (także Strażnik, niem. Hutberg) – wzniesienie o wysokości 364 m n.p.m., znajdujące się w Górach Sowich. Leży we wschodniej części Bielawy. Na jego szczycie znajduje się betonowy słup. Roztacza się stąd panorama miasta z widokiem na Góry Sowie.
Bielawa, Plac Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Bielawa diecezji świdnickiej.
Bielawa, Plac Kościelny 3a
Kościół Bożego Ciała – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Bielawa diecezji świdnickiej.
Góra Parkowa (niem. Herrleinberg, nazwa lokalna – Holimberek) – wzniesienie o wysokości 455 m n.p.m., znajdujące się na skraju Gór Sowich, nieopodal centrum Bielawy. Jest to jeden ze szczytów Wzgórz Bielawskich.
Bielawa, Piastowska 23
Pałac w Bielawie – wybudowany na przełomie XIX/XX w. w Bielawie.
Wilczyna (niem. Wolfsberg, 665 m n.p.m.) – szczyt w środkowej części Gór Sowich. Szczyt położony jest w środkowej części Gór Sowich, w bocznym ramieniu, odchodzącym ku północy od Słonecznej, na północny wschód od Kopistej. Zbudowany z prekambryjskich gnejsów i migmatytów.
Bielawa, Wolności 92b
Dwór w Bielawie – obiekt wybudowany w 1592 r., w miejscowości Bielawa jako dwór obronny. Dwór położony jest w mieście, w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim; na Przedgórzu Sudeckim, u podnóża Gór Sowich.
Bielawa, Piastowska 19
Bielbaw (dawniej Christian Dierig AG) - przedsiębiorstwo produkujące tkaniny, obecne ponad 200 lat na śląskim rynku tekstylnym. W 2008 r., po ogłoszeniu upadłości, markę Bielbaw zakupiła firma Greno.