Legnica

0

Legnica (dawniej Lignica, czes. Lehnice, niem. Liegnitz, łac. Lignitium) – miasto w środkowej części województwa dolnośląskiego położone nad rzekami: Kaczawą i wpadającą do niej Czarną Wodą.

Warto zobaczyć

Stary Ratusz w Legnicy – zbudowany w latach 1737-1741 w stylu barokowym. Początkowo był siedzibą władz miejskich, w roku 1928 został zaadaptowany na siedzibę teatru. Obecnie mieści się w nim administracja teatru oraz garderoby aktorów.
Legnica, Marii Skłodowskiej-Curie 1a
Zamek Piastowski w Legnicy – jeden z najstarszych zamków znajdujących się na terenie Polski.
Rynek w Legnicy – jest w kształcie prostokąta, położony w centrum Starego Miasta, podzielony na Duży i Mały Rynek. Do rynku prowadzą ulice: Złotoryjska, Chojnowska, Najświętszej Marii Panny, Rycerska, św. Jana, Piekarska, Środkowa i Plac Katedralny.
Legnica, Najświętszej Marii Panny
Ewangelicki kościół Marii Panny (niem. Liebfrauenkirche, Kirche zu Unser Lieben Frauen) w Legnicy jest jednym z najstarszych kościołów na Śląsku. Początki jego budowy sięgają XII wieku. Jest on również nazywany kościołem Mariackim (niem. Marienkirche), lub Niskim (niem.
Legnica, Partyzantów
Kościół św. Jana Chrzciciela w Legnicy – barokowy kościół w Legnicy zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku.
Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy - znajduje się przy pl. Katedralnym.
Legnica, Nadbrzeżna 3
Kościół św. Jacka w Legnicy (niem. Kaiser-Friedrich-Gedachtniskirche) - został poświęcony w 1908 (budowa trwała od 1904 lub 1905) jako świątynia ewangelicka, poświęcona cesarzowi Fryderykowi III.
Legnica, Chojnowska 2
Akademia Rycerska w Legnicy (niem. Kaiserliche Ritterakademie zu Liegnitz) – męska szkoła średnia w Legnicy, która istniała od 1730 do 1945 roku.
Park Miejski w Legnicy – najstarszy i największy legnicki park miejski, położony w centralnej części miasta, w obrębach geodezyjnych Stare Miasto i Ochota, liczący 58 ha powierzchni. Granicę parku wyznaczają (oglądając mapę zgodnie z ruchem wskazówek zegara): pl. Wilsona, al. Orła Białego, ul.